Kivi'de (Actinidia deliciosa) hasat öncesi bitki büyüme düzenleyici uygulamaların meyve kalitesi ve biyokimyasal içerikler üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of pre-harvest plant growth regulatory applications on fruit quality and biochemical ingredients in kiwi (Actinidia deliciosa)
- Tez No: 688688
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma 2019 yılı vegetasyon döneminde Bartın ilinde bulunan, 12 yaşındaki Hayward kivi çeşidinde yürütülmüştür. Araştırmada 5 farklı bitki büyüme düzenleyicisinin (50 ppm CPPU, 20 ppm GA3, 196 ppm OA, 25 ppm IBA, ve 50 ppm Perlan) meyve kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda tüm uygulamaların meyve ağırlığı ve boyunu kontrole göre önemli düzeyde arttırdığı saptanmıştır (P≤0.05). Perlan, CPPU ve GA3 uygulamaları meyve kalınlığını artırmıştır. Çalışmada en sert meyvelerin 8.93 N ile IBA uygulamasında elde edildiği, bunu 8.73 N ile OA uygulamasının takip ettiği belirlenmiştir. GA3, CPPU ve perlan uygulamalarının kivilerde yeşil rengi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Uygulamalar sonrası SÇKM içeriklerinde istatistik olarak önemli farklar tespit edilmezken IBA ve GA3 uygulamalarının pH değerini arttırdığı ve bu artışın istatistik açıdan önemli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada toplam fenolik ve toplam flavonoid değerlerinde azalışlar meydana gelmiştir. TEA değerlerinde kontrol uygulaması ile kıyaslandığında Perlan, IBA ve OA değerlerinde artışların olduğu saptanmıştır. Sonuçta Hayward kivi çeşidinde tüm uygulamaların meyve iriliğini artırdığı, en sert meyvelerin IBA uygulamalarında elde edildiği ve kivi için önem arz eden yeşil rengin GA3 uygulamasında en iyi sonucu verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out 12 years old Hayward kiwi cultivar in Bartın during the vegetation period in 2019. The effects of plant growth regulators (50 ppm CPPU, 20 ppm GA3, 196 ppm OA, 25 ppm IBA, and 50 ppm Perlan) on fruit quality was investigated in the study. At the and of the study it was determined that all treatments increased fruit weight and size significantly as compared to the control (P≤0.05). Perlan, CPPU and GA3 treatments sinificantly increased fruit thickness. In the study, it was determined that the hardest fruits were obtained from IBA treatment with 8,93 N followed by OA treatment with 8,73 N. The lowest fruit firmness value was obtained from CPPU treatment with 7,37 N. It was determined that GA3, CPPU and perlan treatments positively affected green color in kiwi. After the applications, there were no statistically significant differences in the contents of the SÇKM, but it was determined that IBA and GA3 applications increased the pH value and this increase was statistically significant. In the research, decreases occurred in total phenolic and total flavonoid values. It was found that there were increases in Perlan, IBA and OA values when compared with the control application in TEA values. As a result, it was determined that all treatments increased fruit size in Hayward kiwi cultivar, the hardest fruits were obtained in IBA treatments and the green color, which is important for kiwi, gave the best result in GA3 treatment.