Akıllı şehir performans değerlendirmesi: Bandung (Endonezya) örneği
Smart city performance assessment: The case of Bandung (Indonesia)
  1. Tez No: 688775
  2. Yazar: AFINA SHOLIHAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde şehirler, yeni teknoloji odaklı endüstriler oluşturarak vatandaşların yaşamlarını ve şehirlerin ekonomisini iyileştirmek için yeni teknoloji hareketliliğinden yararlanarak akıllı şehirlere geçiş yapmaktadır. Akıllı şehir çözümlerinin planlanmasında ve uygulanmasında ise performans ölçümü temel bileşenlerden biridir. Akıllı şehir programlarını eleştirel olarak gözden geçirmeyi ve programın kazanımları ile başarısını belirlemeyi amaçlayan akıllı şehir performans değerlendirmesi sistematik bir kontrol sağlamakta ve programların başarısını arttırmada yol gösterici olmaktadır. Performans değerlendirmesi şehri daha verimli ve sürdürülebilir, daha rekabetçi ve mali açıdan güçlü hale getirmede, sosyal sorunlarla mücadele ederek kente yararlı olmaktadır. Ayrıca kentlilere daha iyi bir çevre ve yaşam kalitesinin sağlama, daha verimli hizmet sunumu, sosyal ve ekonomik zorlukları ele alma, yenilik ve iş yaratmaya odaklanma gibi kazanımlar sunmaktadır. Bu amaçla altı gösterge boyutunda (akıllı yönetim, akıllı markalama, akıllı ekonomi, akıllı yaşam, akıllı toplum ve akıllı çevre) uzman görüşleri ile halk anketlerine dayalı olarak geliştirilen bir performans değerlendirme modeli kullanılmış; tezin veri toplama aşamasında Mart 2020'den itibaren tüm dünyayı etkileyen ve gelecekte de sosyal, ekonomik, fiziksel ve çevresel sonuçları yaşanacak olan Covid-19 pandemisinin akıllı şehir performansına etkileri değerlendirme modelinde kentteki pandemi öncesi ve pandemi esnasındaki koşulları göz önünde bulunduracak biçimde uygulanmıştır. Bulgular Bandung'da Covid-19 koşullarında bazı akıllı şehir programların devam edemediğini, bazı programlarda da Covid-19 sırasında performans düşüşünün yaşandığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışmada Bandung akıllı şehir programının performansını artırmak için incelenen altı akıllı şehir gösterge boyutu bağlamında kente, kentliye ve yerel yöneticilere fayda sağlayacağı umulan önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cities are transitioning to smart cities by taking advantage of new technology mobility to improve the lives of citizens and the economy of cities by creating new technology-driven industries. Performance measurement is one of the key components in the planning and implementation of smart city solutions. Smart city performance evaluation, which aims to critically review smart city programs and determine the achievements and success of the program, provides a systematic control and guides in increasing the success of the programs. Performance evaluation is beneficial to the city by tackling social problems, making the city more efficient and sustainable, more competitive and financially strong. In addition, it offers benefits such as providing a better environment and quality of life, more efficient service delivery, addressing social and economic challenges, and focusing on innovation and job creation. For this purpose, a performance evaluation model developed based on expert opinions and public surveys in six indicator dimensions (smart management, smart branding, smart economy, smart life, smart society and smart environment) was used. In the data collection phase of the thesis, the effects of the Covid-19 pandemic, which has affected the whole world since March 2020 and will have social, economic, physical and environmental consequences in the future, on the smart city performance have been applied in the evaluation model, taking into account the conditions before and during the pandemic in the city. The findings show that some smart city programs could not continue and some programs experienced a performance decrease during Covid-19 in Bandung. As a result, suggestions that are expected to benefit the city, citizens and local administrators are made in the context of examined six smart city indicator dimensions in order to increase the performance of the Bandung smart city program.