Reading types of urban form as a tool for conservation development plans
Koruma amaçlı imar planları için bir araç olarak kentsel form tiplerini okuma
  1. Tez No: 688802
  2. Yazar: EVRİM GÜÇER PAYAMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kentleşme süreçleri ve parçacı yaklaşımlar, yapılı çevrede tarihsel kalıntılarla tanımlanan sürekliliğe zarar veriyor. Sürekliliği sağlamayı amaçlayan veya geleceği geçmişin referanslarıyla yaratmak isteyen planlama çalışmaları kapsamlı ve olasılıkçı determinist bir kentsel analizi gerektiriyor. Bu çalışma kentin sürekliliğini ortaya çıkarmak için mevcut kent ve daha önceki katmanları arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlıyor. Böyle bir araştırma, kentin katmanlarını okumak, ya da tarih katmanlarını oluşturan sosyal boyutları göz önünde bulunduran tipolojik-morfolojik bir analiz olarak da adlandırılabilir. Mevcut mevzuat ve Koruma Amaçlı İmar Planı Teknik Şartnamesi değerlendirilerek, bu doğrultuda yapılmış koruma amaçlı imar planı örnekleri ve analizleri ele alınmıştır. Entegre koruma yöntemleri geliştirme çabası olarak kentsel örüntüyü eşzamanlı ve art zamanlı okuma yöntemi sunulmuş, özellikle, İtalyan Morfoloji Okulunun temsilcileri Caniggia ve Petruccioli'nin okuma yönteminden yararlanılmıştır. Çok-katmanlı tarihi kentlerin oluşum sürecini anlamak için bazı parametreler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urbanization processes and incremental approaches ignore, even destroy, the continuity of the built environment that is defined with the historical traces. Planning studies, which aim to provide continuity or create the future with references of the past, require a comprehensive and pro-determinist urban analysis. This study aims to analyze existing city and its communication with former layers to reveal continuity of the city. Such analysis can be defined as reading urban layers, or typological-morphological analysis including social dimensions that create layers. In this context, urban typo-morphological approaches and on conservation development plans is handled. Existing legal framework and Technical Specifications of Conservation Development Plan is evaluated and, conservation development plans prepared through these specifications is criticized as their insufficiency for multi-layered historical cities. An analytical method is presented to read urban texture diachronically and synchronically as an attempt to improve integrated conservation methods. Especially, reading method of Caniggia and Petruccioli, representators of Italian Morphology School provides knowledge to constitute the method. Some parameters are formed in an attempt to understand formation process of multi-layered historical cities.