Çalışma hayatında yengeç sepeti sendromuna yönelik ölçek geliştirme çalışması
The development of the crab in barrel syndrome in business life
- Tez No: 688801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmanın genel amacı, yengeç sepeti sendromu olarak tanımlanan metaforun, kurumsal düzeyde var olup olmadığını ortaya koyabilecek bir ölçeğin geliştirilmesidir. Bu sayede yengeç sepeti sendromunu ölçebilecek bir ölçekle, ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda ölçek geliştirmenin yanında ayrıca yengeç sepeti sendromuna ilişkin yeni bir tanımlama da ortaya konulmuş ve sendromu açıklayabilecek bir süreç geliştirilmiştir. Genel amaç doğrultuda yerli ve yabancı literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler incelenmiş ve yengeç sepeti sendromunu açıklayabilecek özellikler listelenmiştir. Bu özelliklerden hareketle tümden gelim yöntemi ile 50 maddelik soru havuzu ortaya çıkartılmıştır. Uzmanların görüşleri doğrultusunda 50 maddelik soru önermesinden, 27 soru önermeli ölçek nihai haline getirilmiştir. Elde edilen ölçeğin örneklem grubu üzerinde uygulanması ile ölçek alt bileşenlerinin Cronbach's Alpha değerinin ,793 ile ,902 değeri aralığında olduğu, toplam güvenirlilik değerinin ,801 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ölçeğe ait alt bileşenlerin faktör yükleri, korelasyon analizi ve uyum değerleri incelenmiştir. Nihayetinde elde edilen bulguların ölçeğin bundan sonra yapılabilecek çalışmalarda kullanılabileceğini destekler nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study is to develop a scale that can reveal whether the metaphor defined as crab basket syndrome exists at the institutional level. In this way, it is aimed to contribute to the national and international literature with a scale that can measure the crab basket syndrome. As a result of this study, in addition to developing a scale, a new definition of crab basket syndrome was also developed and a process that could explain the syndrome was developed. In line with the general purpose, the information obtained as a result of the domestic and foreign literature review was examined and the features that could explain the crab basket syndrome were listed. Based on these features and using the deductive method, a 50-item question pool was created. In line with the opinions of the experts, the proposal scale with 27 questions was finalized from the 50-item suggestion. By applying the obtained scale on the sample group; Cronbach's Alpha value of the scale subcomponents is between 793 and 902 values; it was concluded that the total reliability value was 801. In addition, the factor loads, correlation analysis and fit values of the subcomponents of the scale were examined. Finally, it was concluded that the findings obtained support that the scale can be used in future studies.