Karayolları peyzajındaki taş ocaklarının ekosisteme kazandırılması
An evaluation of risks exposed by teachers in primary and secondary education on work accidents and occupational diseases
  1. Tez No: 688816
  2. Yazar: İREM BETÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KIRPIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Biology, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı Kars – Iğdır – Ardahan bölgesinde bulunan taş ocaklarının mevcut durumunu ortaya koymak ve malzeme temini işlevi bittikten sonra gerekli peyzaj onarım çalışmaları yapılarak ekosisteme kazandırılma hususunda yapılabilecekleri belirlemektir. Taş ocaklarının mevcut durumunu ortaya koymak amacıyla taş ocakları yerinde incelenmiş, konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile görüşülmüş, çeşitli gruplarla anket çalışması yapılarak bilgisayar destekli veriler hazırlanmıştır. Bu veriler ışığında taş ocaklarının çevresel etkileri, doğaya verdiği zararlar ve kullanıcıları etkileme oranı belirlenmiştir. Karayolları peyzajında taş ocaklarının ekosisteme kazandırılabilmesi için trafik can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan alan kullanımı, bitkilendirme, topluma kazandırma yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the current situation of the stone quarries that provide materials for the road construction works in Kars - Iğdır - Ardahan region and to determine what can be done to bring them into the ecosystem by performing the necessary landscape repair works after the material supply function is completed. In order to reveal the current situation of the quarries, the quarries were examined on-site, the relevant public institutions and organizations were interviewed, and computer-aided data were prepared by conducting a survey with various groups. In the light of these data, the environmental effects of the quarries, the damage they cause to the nature and the rate of affecting the users have been determined. In order to bring the stone quarries to the ecosystem in the landscape of highways, the methods of using land, planting, and reintegrating into the society have been proposed without jeopardizing the safety of traffic, life and property.