Gümüş ve esansiyel yağ içeren antifungal, antibakteriyel nanolif kaplı cerrahi maskelerin üretimi
Production of antifungal, antibacterial nanofiber coated surgical masks containing silver and essential oil
  1. Tez No: 688825
  2. Yazar: EMİNE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA EVCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, selüloz asetat (CA) çözeltisi gümüş nitrat, pelargonium yağı, okaliptüs yağı, citronella yağı ve cypress yağı ile katkılandırılarak 6 adet çözelti elde edilmiştir. Elde edilen çözeltilerden elektroeğirme yöntemi kullanılarak nanolifler üretilip cerrahi maskenin ara katmanı olan melt blown tabakası üretilen nanolifler ile kaplanmıştır. Nanoliflerin morfolojik analizi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çapı, homojenitesi ve dağılımı ise Fibraquant programı ile saptanmıştır. Fibraquant programı analiz sonuçları nanolif çaplarının 100 nm ile 800 nm aralığında olduğunu göstermiştir. Başlangıçta hazırlanan çözeltiler FTIR analizi, antifungal ve antibakteriyel aktivite ile karakterize edilmiştir. FTIR analizlerinde selüloz asetat, gümüş ve esansiyel yağlar için karakteristik pikler elde edilmiştir. Staphylococcus aureus bakterisine uygulanan antibakteriyel analiz sonucuna göre gümüş nitrat ve okaliptüs yağı katkılı selüloz asetat çözeltisinin en yüksek antibakteriyel etkinliğe sahip olduğu saptanmıştır. Aspergillus flavus ve penicillium notatum mantarları üzerinde yapılan antifungal teste göre ise gümüş nitrat ve pelargonium yağı katkılı selüloz asetat çözeltisinin en yüksek antifungal etkinliğe sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, 6 solutions were obtained by adding silver nitrate, pelargonium oil, eucalyptus oil, citronella oil and cypress oil to cellulose acetate (CA) solution. Nanofibers were produced from these solutions using the electrospinning method. The meltblown layer, which is the middle layer of the surgical mask, is covered with the produced nanofibers. Morphological analysis of nanofibers was determined by scanning electron microscopy (SEM). The diameter, homogeneity and distribution of nanofibers were determined with the Fibraquant program. Fibraquant program analysis results showed that nanofiber diameters were between 100 nm and 800 nm. The initially prepared solutions were characterized by FTIR analysis, antifungal and antibacterial activity. Characteristic peaks were obtained for cellulose acetate, silver and essential oils in FTIR analysis. According to the results of antibacterial analysis against Staphylococcus aureus bacteria, cellulose solution with silver nitrate and eucalyptus oil was found to have the highest antibacterial activity. According to the antifungal test performed on Aspergillus flavus and penicillium notatum mushrooms, cellulose acetate solution with silver nitrate and pelargonium oil was found to have the highest antifungal activity.