Gravity theories at large number of dimensions
Yüksek sayıda boyutlara sahip kütle çekim teorisi
- Tez No: 688847
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Genel Görelilik, Newton'un kütleçekiminde anlas ̧ılamayan Günes ̧'in ıs ̧ıg ̆ı bükmesi ve Merkür'ün günberi devinimi gibi olguları anlamakta bas ̧arılıdır. Günes ̧ sistemi öl- çeklerinde Genel Görelilik çok güçlü bir teoridir, ancak çok küçük veya çok büyük mesafeler için teorinin re-normalizasyon sorunları, evrenin ivmelenerek genis ̧lemesi vegalaksidönmeeg ̆rileriniaçıklamasındakieksiklikleriteorininmodifikasyonihtiya- cına dair bir ipucu vermektedir. Bu tezde, Genel Görelilik'in Born-Infeld tipi modifi- kasyonları ele alınmıs ̧tır. 1998'de Deser ve Gibbons, Eddington'ın kütleçekim eylemi ve Born-Infeld elektrodinamig ̆i ile bazı ortak özelliklere sahip olan Born-Infeld kütle- çekim teorisini önerdi. Born-Infeld kütleçekim teorisi, dig ̆er ikisi gibi, determinant ile tanımlanmaktadır, ancak teorinin serbest deg ̆is ̧keni Eddington'ın kütleçekim teorisin- deki gibi bag ̆lantı deg ̆il, metriktir. Bu tezde, Born-Infeld kütleçekim teorilerinin Wald entropisini hesapladık ve bu dinamik entropinin, uygun etkin kütleçekim sabiti se- çimi ile geometrik Bekenstein-Hawking entropisine indirgendig ̆ini gösterdik. Ayrıca Born-Infeld teorileri için kara delik entropisini genel boyutlarda tartıs ̧tık.
Özet (Çeviri)
General Relativity is succesful in understanding the phenomena such as light bending by the Sun and the perihelion precession of Mercury that could not be understood in Newton's gravity. Within solar system scales, General Relativity is a very powerful theory but for very small or very large distances, the theory has non-renormalization issues and lack of explanation of the accelerated expansion of the universe and the galaxy rotation curves which give a hint at the need for modifications. In this thesis, Born-Infeld type modifications of General Relativity are considered. In 1998 Deser and Gibbons proposed Born-Infeld gravity theory that has some common features with the Eddington's gravitational action and the Born-Infeld electrodynamics. The Born-Infeld gravity theory, like the other two, has a determinantal action but the free variable of the theory is the metric not the connection as in the Eddington's gravity theory. In this thesis we have calculated the Wald entropy of the Born-Infeld gravity theories and showed that this dynamical entropy reduces to the geometric Bekenstein- Hawking entropy with the appropriate choice of effective gravitational constant. We also discuss black hole entropy in generic dimensions for the Born-Infeld theories.