Electrochemical noise investigation of lithium based batteries
Lityum bazlı pillerin elektrokimyasal gürültü incelemeleri
  1. Tez No: 688859
  2. Yazar: GÖZDE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÜLGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı saatler gibi taşınabilir teknolojik aletlerin ve son yıllarda elektrikli otomobillerin kullanımının dünya çapında yaygınlaşması ile birlikte enerjiye olan gereksinim de artmaktadır. Lityum-iyon pilleri, boyut olarak küçük, hafif, şarj edilebilir ve yüksek enerji yoğunluğuna sahip olması sebebiyle taşınabilir elektronik endüstrisinin birincil tercihi olmaktadır ve dolayısı ile lityum bazlı pillere olan ilgi akademik anlamda önemli bir araştırma konusudur. Elektrokimyasal gürültü ölçümleri korozyon araştırmalarında yaygın olarak kullanılan bir ölçüm metodudur. Son yıllarda özellikle lityum bazlı pillerde tahribatsız muayene yöntemi olarak elektrokimyasal gürültü ölçümleri yapılmaktadır; fakat literatürün sunduğu ölçüm yöntemleri ve analiz metotları yetersiz kalmaktadır. Bu tezde, lityum bazlı pillerde elektrokimyasal gürültü ölçüm metotları ve yaygın analiz metotları özetlenmiş, doğru gürültü ölçüm ve analizlerin nasıl yapılması gerektiği, lityum bazlı piller hangi koşullar altında gürültü artışı gösterdiği incelenmiştir. Şarj edilebilir pillerde anot malzemesi olarak lityum alaşımının kullanılması, sahip olduğu enerji yoğunluğunun, şarj edilemeyen pillerde kullanılan saf metalik lityumun sağladığı enerji yoğunluğundan daha az olmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple, şarj edilebilen pillerde saf metalik lityumun kullanılabilmesi endüstriyel gelişim açısından fazlasıyla önem arz etmektedir. Bu tezde, saf metalik lityum pillerinin şarj ve deşarj sırasında tahribatsız bir ölçüm metodu olan elektrokimyasal gürültü ile incelenmesi, optik mikroskop ile yerinde, spektroskopik analiz yöntemleri ile pilin ölümden sonra görüntülenmesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of portable technological devices such as smart phones, laptops, tablets and smart watches, and electric cars in recent years, the need for energy is also increasing. Batteries based on lithium chemistry are the primary choice of the portable technology industry due to their small size, light weight, rechargeability and high energy density, and therefore, the interest in lithium-based batteries has been an important academic research topic. Electrochemical noise measurements are commonly used measurement methods in the corrosion research. In recent years, electrochemical noise measurements have been employed as a non-destructive testing method, especially in lithium-based batteries, but the measurement methods and analyses methods presented in the literature are insufficient. In this thesis, electrochemical noise measurement methods and common analyses methods in lithium-based batteries are summarized, a new approach how to make accurate noise measurement and analysis, and under which conditions lithium-based batteries show noise increase is introduced. The use of lithium alloy as the anode material in rechargeable batteries causes its energy density to be less than the energy density provided by pure metallic lithium used in non-rechargeable batteries. For this reason, the use of pure metallic lithium in rechargeable batteries is extremely important for industrial development. The examination of pure metallic lithium batteries with electrochemical noise, which is a non-destructive measurement method during charging and discharging, and imaging with optical microscope in situ and after death with spectroscopic analysis methods are presented.