COVİD-19 pandemisinde gebelerin yaşadığı korku ve anksiyetenin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
The effect of fear and anxiety of pregnants on healthy lifestyle behaviors in the COVID-19 pandemic
- Tez No: 688885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AYDIN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Midwifery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir kamu hastanesine başvuran gebelerin Covid-19 pandemisinde yaşadığı korku ve anksiyetenin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı desende olan araştırma Aralık 2020- Temmuz 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe izlem polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 343 gebe oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri”,“Koronavirüs Korkusu Ölçeği”ve“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ- II)”kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 29,07±4,68 ve %53,6'sının eğitim düzeyinin lisans ve üzeri olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan gebelerin %84'ünün gebeliğinin planlı olduğu, %43,1'inin ilk gebeliği olduğu, antenatal izlem sayısının %66,2'sinin 8 ve üzeri olduğu saptanmıştır. Gebelerin %19,5'inin Covid-19 enfeksiyonu geçirdiği ve %38,8'inin ailesinde Covid-19 enfeksiyonu tanısı alan birey olduğu belirlenmiştir. Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği toplam puan ortalamaları ile SYBDÖ- II toplam puan ortalamaları arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanırken, Koronavirüs Korkusu Ölçeği ile SYBDÖ- II Manevi Gelişim alt boyut puan ortalamaları arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır. Sonuç: Çalışmaya katılan gebelerin orta düzeyde durumluluk ve sürekli kaygı ve korku yaşadığı belirlenirken, gebelerin durumluk ve sürekli kaygı düzeyi artıkça sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının anlamlı olarak azaldığı belirlenmiştir. Pandemi sürecinde multidisipliner bir ekip tarafından antenatal izlem ve bakımlara ek olarak gebelere psikososyal desteğin sağlanması büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the effect of fear and anxiety experienced by pregnant women who applied to a public hospital during the Covid-19 pandemic on healthy lifestyle behaviors. Materials and Methods: The descriptive study was conducted between December 2020 and July 2021 in the Health Sciences University Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital pregnant follow-up outpatient clinics. The sample of the study consisted of 343 pregnant women. The data were collected using the“Personal Information Form”,“State Trait Anxiety Inventory”,“Coronavirus Fear Scale”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II)”. Results: It was determined that the mean age of the pregnant women participating in the study was 29.07±4.68, and the education level of 53.6% was undergraduate or higher. It was determined that 84% of the pregnant women who participated in the study had planned pregnancies, 43.1% had their first pregnancy, and 66.2% of the antenatal follow-ups were 8 or more. It was determined that 19.5% of the pregnant women had Covid-19 infection and 38.8% of them had individuals diagnosed with Covid-19 infection in their families. While a moderately significant negative correlation was found between the State and Trait Anxiety Inventory total score averages and the HLBS-II total score average, a weak negative correlation was found between the Coronavirus Fear Scale and the HLBS-II Spiritual Development sub-dimension mean scores. Conclusion: While it was determined that the pregnant women participating in the study experienced moderate levels of state and trait anxiety and fear, it was determined that as the state and trait anxiety levels of pregnant women increased, their healthy lifestyle behaviors decreased significantly. Providing psychosocial support to pregnant women in addition to antenatal follow-up and care by a multidisciplinary team during the pandemic process is of great importance.