Halk eğitim merkezlerinde sportif eğitim alan kadınların serbest zaman tatmin, mutluluk ve sosyal fizik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leisure time satisfaction, happiness and social physical anxiety levels of women receiving sporty education in public education centers
  1. Tez No: 688950
  2. Yazar: HİCRAN AYDOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAŞARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Halk Eğitim Merkezinde sportif etkinliklere katılan kadınların serbest zaman tatmin, mutluluk, sosyal fizik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 yılında Ankara Çankaya Halk Eğitim Merkezinde sportif etkinliklere katılan 1467 kadın birey oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, bu katılımcılardan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 400 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği (SZTÖ)”,“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu (OMÖ-K)”ve“Sosyal Fizik Kaygı Envanteri (SFKE)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programından yararlanılmış ve frekans, yüzde, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, Mann Whithey U testi, tek-yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) testi, Kruskal-Wallis H testi, Pearson ve Spearman regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularındamedeni durum değişkenine göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık Mann-Whitney U testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, evli ve bekâr bireyler arasındaki ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).Yaş grupları arasındaki ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık Kruskal-Wallis H testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yaş grupları arasındaki SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).Eğitim durumuna göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖskorları arasındaki farklılık Kruskal-Wallis H testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre eğitim düzeyleri arasındaki ortalama OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel farklılık anlamlı değilken, SFKE için anlamlıdır (p=0.0450.05).Gelir durumuna göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖskorları arasındaki farklılık Kruskal-Wallis H testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre gelir düzeyleri arasındaki ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel farklılık anlamlı değildir (p>0.05).Aktif spor yapma durumuna göre ortalama SFKE, OMÖ veSZTÖskorları arasındaki farklılık Mann-Whitney U testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre aktif spor yapıp yapmama durumları arasındaki ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).Serbest zamanı değerlendirme durumuna göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılıkBonferroni düzeltmeli Dunn testi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Serbest zamanı değerlendirme kategorilerine göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05).Serbest zaman aktivitelerinin kiminle değerlendirildiği değişkeninin gruplarına göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık Kruskal-Wallis H testi ile incelenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre serbest zaman aktivitelerinin kiminle değerlendirildiği durumuna göre ortalama SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Sonuç olarak araştırma grubunun SFKE, OMÖ ve SZTÖ skorları arasındaki ilişki normal dağılım varsayımı sağlanmadığı için Spearman ilişki katsayısı ile incelenmiştir. SFKE ile OMÖ arasında ters yönlü %12.8'lik istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. SFKE ile SZTÖ arasında ise aynı yönlü %25.2'lik istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between free time satisfaction, happiness and social physical anxiety levels of the women participating in sports activities at the Public Education Center. The population of the research consists of 1467 female individuals who participated in the sports activities in Ankara Cankaya Public Education Center in 2019-2020. The sample of the study consists of 400 people selected from this group of participants by simple random sampling method.“Personal Information Form”,“Leisure Satisfaction Scale (LSS)”,“Oxford Happiness Scale Short Form (OHS-S)”and“Social Physics Anxiety Inventory (SPAI)”were used as data collection tools in the research. The analysis of the data was carried out with the help of SPSS 25.0 package software. And the analyzes used within the study were frequency, percentage, descriptive statistics, independent sample t-test, Mann Whitney U test, one-way analysis of variance (one-way ANOVA) test, Kruskal-Wallis H test, Pearson and Spearman's regression analyzes. The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to the marital status variable, which is one of the findings of the study, was examined with the Mann-Whitney U test. According to the results obtained, the difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores between married and single individuals was not statistically significant (p>0.05).The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores among the age groups was analyzed with the Kruskal-Wallis H test. According to the results obtained, the difference between SPAI, SMO and FTSS scores between age groups was not statistically significant (p>0.05). The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to educational status was examined with the Kruskal-Wallis H test. According to the results obtained, the difference between the mean OHS-S and FTSS scores among education levels was not statistically significant, however, it was significant for SPAI (p=0.0450.05).The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to income status was examined with the Kruskal-Wallis H test. According to the results obtained, the difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores among the income levels was not statistically significant (p>0.05). The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to the state of actively doing sports was examined with the Mann-Whitney U test. According to the results obtained, the difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores among the states of actively doing and not actively doing sports, was statistically significant (p0.05).The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to how the free time is spent was examined by Dunn's test with Bonferroni correction. According to the results obtained, the difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to the categories of how the free time is spent was statistically significant (p0.05).The difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to the groups which are shaped with the variable of“with whom the free activities are performed”, was examined with the test of Kruskal-Wallis. According to the results obtained, the difference between the mean SPAI, OHS-S and FTSS scores according to“with whom the free time activities are performed”is not statistically significant ( p>0.05). As a result, since the normal distribution assumption was not provided, the correlation between the research group's SPAI, OHS-S and FTSS scores was analyzed with the Spearman correlation coefficient. There is a statistically significant 12.8% inverse correlation between SPAI and OHS-S. On the other hand, there is a statistically significant 25.2% correlation between SPAI and FTSS in the same direction.