Balıkesir ili merkez içme suyu arıtma tesisi su kalitesinin yıllık değişiminin değerlendirilmesi ve revizyon önerileri
Evaluation of annual change of the water quality of central drinking water treatment plant in Balikesir and revision suggestions
  1. Tez No: 689078
  2. Yazar: HÜSEYİN GEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Su, hayatın en önemli parçalarından biridir. Günümüzde temiz içme suları, insan açısından zor bulunmuştur. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) araştırmalarına göre, dünyanın %70'i suyla kaplı olmasına rağmen içilebilecek su oranı düşüktür, içilebilir tatlı su oranı ise %3'ün altındadır. Tüketime uygun olmayan içme suları, içme suyu arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra şebekeye verilmiştir. Bu çalışmada, Balıkesir ili merkezindeki içme ve kullanma sularının, su kalitesinin belirlenmesi ve kullanım açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki ham su ve arıtılmış su kalite parametreleri olan alümiyum, amonyum, bulanıklık, çözünmüş oksijen, demir, iletkenlik, mangan, nitrat, nitrit, pH, renk, sertlik ve toplam organik madde, TS 266 ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmenlik standartları açısından incelenmiştir. Balıkesir merkez içme sularının fiziksel ve kimyasal açıdan analizleri değerlendirilmiş ve tüketime uygun olup olmadığı saptanmıştır. Arıtma tesisindeki ham su ve arıtılmış su numuneleri günlük periyodik olarak analizleri yapılmıştır. Bulanıklık nefelometrik ölçüm, pH elektrometrik ölçüm, renk görsel karşılaştırma metodu, sertlik ve organik madde titrimetrik ölçüm metoduyla yapılmıştır. Geriye kalan demir, mangan, amonyum, nitrit, nitrat ve alüminyum, spektrofotometrik ölçüm metoduyla ölçülmüştür. Ham suyun, mangan, demir, renk ve bulanıklık konsantrasyonları yüksek değerler ve salınımlar göstermiştir. Literatür araştırmasından edinilen bilgilere göre, evsel ve endüstriyel atıksu deşarjları bu salınımlara neden olmuştur. Aynı zamanda renk, bulanıklık demir ve mangan konsantrasyonlarının artış sebeplerinden biri de bölgede yaşanan asit yağmurlarıdır. Renk, bulanıklık, demir ve mangan konsantrasyonlarındaki özellikle kış mevsiminde yaşanan yüksek konsantrasyon sebeplerinden biri de yağmur yağışları ve jeolojik yapıdan kaynaklanmıştır. Dolayısıyla, İkizcetepeler baraj gölü havzasının koruması gerekmiştir. Arıtılmış su analiz sonuçları, TS 266 ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important parts of life. Today, clean drinking water is difficult for people. According to the World Wildlife Fund (WWF) research, although 70% of the world is covered with water, the rate of drinkable water is low, and the rate of drinkable fresh water is below 3%. Drinking water that is not suitable for consumption is given to the network after being treated in drinking water treatment plants. In this study, it is aimed to determine the water quality of drinking and utility water in Balıkesir city center and to evaluate it in terms of use. The quality parameters of raw water and treated water in 2017, 2018 and 2019 are aluminum, ammonium, turbidity, dissolved oxygen, iron, conductivity, manganese, nitrate, nitrite, pH, color, hardness and total organic matter, TS 266 and Turkey Waters for Human Consumption It is being examined in terms of regulation standards. The physical and chemical analyzes of the central drinking water of Balıkesir are evaluated and it is determined whether it is suitable for consumption. The raw water and treated water samples in the treatment plant are analyzed on a daily basis. Turbidity is made by nephelometric measurement, pH electrometric measurement, color visual comparison method, hardness and organic matter titrimetric measurement method. The remaining iron, manganese, ammonium, nitrite, nitrate and aluminum are measured by the spectrophotometric measurement method. Raw water, manganese, iron, color and turbidity concentrations show high values and oscillations. According to the information obtained from the literature research, domestic and industrial wastewater discharges cause these emissions. At the same time, one of the reasons for the increase in color, turbidity, iron and manganese concentrations is the acid rain in the region. One of the reasons for the high concentration of color, turbidity, iron and manganese concentrations, especially in winter, can be caused by rain precipitation and geological structure. Therefore, the İkizcetepeler reservoir basin should be protected. Purified water analysis results comply with TS 266 and Turkey Regulation on Water Intended for Human Consumption.