Pandemi döneminde Brent Petrol ve kripto paralar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Brent Oil and cryptocurrencies during the pandemic period
  1. Tez No: 689077
  2. Yazar: ABDULKADİR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Para; yerine getirdiği işlev, insanlık ve ticaret açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihte paralar her zaman bir merkezi bir otorite etrafında oluşmuştur. Fakat 2008 Krizinden sonra ortaya çıkan Bitcoin paraya daha önce görülmemiş bir boyut kazandırmıştır. Kripto paralar ve Brent Petrol sürekli etkileşim içerisinde olup bu değişkenler arasındaki nedensellik ve nedenselliğin yönü önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışma 10.12.2019- 01.10.2020 dönemine ait veriler kullanılarak Bitcoin, Ethereum ve Brent Petrol arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışmada, Brent Petrol, Bitcoin ve Ethereum arasındaki nedensellik ilişkisi Granger nedensellik testi ile incelenmiştir. Çalışma sonucunda Brent Petrol ve Ethereum arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Bununla birlikte Brent Petrol ve Bitcoin arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Buna karşın Ethereum ve Bitcoin arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Money; The function it performs has an important place in terms of humanity and trade. Historically, coins have always been formed around a central authority. However, Bitcoin, which emerged after 2008 Crisis, gave Money unprecedented dimension. Cryptocurrencies and Brent Oil are in constant interaction and the casuality an important research topic. This study investigates the relationship between Bitcoin, Ethereum and Brent Oil using the data for the period 10.12.2019- 01.10.2020. In this study, the casualty relationship between Brent Oil, Bitcoin and Ethereum was examined with the Granger Casuality test. As a result of the study, a bidirectional casualty relationship was determined between Brent Oil and Ethereum. However, a one-way casuality relationship was found between Brent Oil and Bitcoin. On the other hand, no casual relationhip was found between Ethereum and Bitcoin.