Anonim şirketlerde ortaklıktan çıkma ve bağlam hükümlerinin etkisi
Leaving the partnership in joint stock companies and effectiveness of restrictions
- Tez No: 689080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada anonim ortaklıklarda çeşitli hallerde ortaklıktan çıkma yolları anlatılmış ve tartışılmıştır. Bu kapsamda bir anonim ortaklıkta payın devir serbestisi ilkesi gereğince ortaklıktan ayrılmak isteyen bir ortağın payını başka bir ortağa veya üçüncü bir kişiye devri ile ayrılması esastır. Bu nedenle öncelikle anonim ortaklıkların türleri, pay, pay türleri, pay senetleri ile ilgili açıklamalar yapılmış ve anonim ortaklıklarda normal çıkma yolu olan pay devri ve bağlam hükümlerinin payın devrine etkisi detaylıca incelenmiştir. Devamında anonim ortaklıklarda ayrılma akçesi ile ortaklıktan ayrılma yolu ve halka açık anonim ortaklıklarda Sermaye Piyasası Kanunu m.24 ile öngörülmüş olan ayrılma hakkı anlatılmıştır. Bununla beraber SerPK m.25. ve devamında pay alım teklifi, ortaklıktan çıkarma hakkı ve satma hakkı gibi öngörülmüş olan diğer yollar tam olarak ortak iradesi ile kullanılmadığından tez konusu yapılmamıştır. Pay devri ve diğer yollar ile ortaklıktan çıkamayan ortaklar için son bir çare olan Türk Ticaret Kanunu m.531 kapsamında haklı sebeple fesih davası da detaylıca anlatılmış olup bu dava son çare olarak açılan alternatif çözüm yollu bir fesih davasıdır. Bu davada haklı sebep varlığında ortaklığın feshine karar verilebileceği gibi ortağın çıkarılması da dahil birçok alternatif çözüm yoluna karar verilebilecektir. Son konu olarak ise olması gereken hukuk bakımından anonim ortaklıklar bakımından da limited ortaklıklardaki gibi bir ortaklıktan çıkma hakkı ve çıkma davası açma hakkının getirilmesi hususu tartışılmış olup bu konuda bazı görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the ways of exiting the partnership in various situations in joint stock companies are explained and discussed. In this context, in accordance with the principle of freedom of transfer of shares in a joint stock company, it is essential that a partner who wishes to leave the partnership leaves by selling his share to another partner or a third party, that is, by means of share transfer. For this reason, first of all, explanations about the types of joint stock companies, share, share types, share certificates were made and the effect of share transfer, which is the normal way out in joint stock companies, and the context provisions on the transfer of shares were examined in detail. Afterwards, the way to leave the partnership with the withdrawal fund in joint stock companies and the right to leave the joint stock companies, which is stipulated in Art.24 of the Capital Market Code, are explained. However, Capital Market Code Art.25. and other ways such as takeover bid, right to withdraw from partnership and right to sell, are not used as the subject of the thesis, since they are not exactly used with the will of the shareholder. The case of termination for just cause, which is a last resort for partners who cannot exit the partnership through share transfer and other ways, is also explained in detail within the scope of TCC article 531, and this case is an alternative solution lawsuit filed as a last resort. In this case, in the presence of just cause, the dissolution of the partnership can be decided, and many alternative solutions can be decided, including the expulsion of the partner. As the last issue, the issue of the right to exit a partnership and the right to file a lawsuit in the future in terms of joint stock companies, as in limited partnerships, was discussed and some opinions were presented on this issue.