2014-2018 yılı Eurolig Basketbol müsabakalarındaki önemli oyun ilişkili istatistiklerin belirlenmesi
Determining important game-related statistics of euroleague Basketball matches between 2015-2019
  1. Tez No: 689117
  2. Yazar: BERK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı 2014-2018 yılları arasında gerçekleştirilen Eurolig basketbol müsabakalarının Play-Off ve Final Four turlarındaki oyun ilişkili istatistiklerin belirlenmesidir. Araştırmada 2014-2018 yılları arasındaki 5 sezonda Eurolig müsabakalarında Play-Off ve Final Four turunda yer almış 60 takım incelenmiştir. Araştırma verileri Eurolig'in resmî sitesinden elde edilmiştir. Takımlar başarılı ve başarısız takımlar olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Başarılı takımlar ve başarısız takımların oyun içi değişkenlerinin karşılaştırılmasında bağımsız örnekler t testi kullanılmıştır. Takımlar arasındaki önemli oyun içi değişkenlerin belirlenmesinde ise doğrusal diskriminant analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine game-related statistics during play-off and final four tours in Euroleague basketball competitions between 2014 and 2018. In the study, 60 teams that participated in play-off and final four tours in Euroleague basketball competitions in five seasons between 2014 and 2018 were assessed. The data were collected from Euroleague official site. The teams were divided into two groups as successful and unsuccessful teams. Independent samples t test was employed to compare in-game variables of successful teams and unsuccessful teams. Linear discriminant analysis was used to determine important in-game variables among the successful and unsuccessful teams.