COVID-19 pandemi sürecinde sporcu ve sedanterlerin egzersize yönelik tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of the attitudes of athletes and sedangers to exercise during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 689118
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
COVID-19 pandemisi, insan hayatını fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan kötü olarak etkiledi. Antrenman sahalarının kapanması, sosyal aktivitelerin kısıtlanması, insanların evde kalmaya zorlanması gibi durumlar, insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara sebep oldu. Çalışma, COVID-19 pandemisi esnasında spora yönelik tutumu yaş, cinsiyet ve sporcu/sedanter olma durumlarına göre karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışma ölçek geliştirme ve nicel araştırma yönteminden genel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini 722 gönüllü sedanter ve sporcu birey oluşturmuştur. Çalışma verileri“Kişisel Bilgiler Formu”ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“Pandemi Döneminde Spora Yönelik Tutum Ölçeği (KOV-SYTÖ)”ile toplanmıştır. Ölçek; 29 madde ve 2 alt boyuttan (Zihinsel Etkiler ve Stres) oluşmuş, KMO değeri 0,916 ve genel güvenirlik katsayısı ise r=0,871 olarak belirlenmiştir. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 29 olarak belirlenirken, en yüksek puan ise 145 olarak belirlenmiştir. Çalışma grubunu toplam 722 gönüllü; 369 erkek (%51,1), 353 kadın (%48,9) ve 372 sporcu (%51,5), 350 sedanter (%48,5) oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has adversely affected human life physiologically, psychologically and socially. Situations such as closure of training grounds, restriction of social activities, forcing people to stay at home have caused negative results in terms of human health. The study aimed to compare attitudes towards sports during the COVID-19 pandemic according to age, gender, region of residence and being an athlete/sedentary. The study was carried out in the general screening model from the scale development and quantitative research method. The sample of the study consisted of 722 volunteer sedentary and athlete individuals. The study data were collected with the“Personal Information Form”and the“Attitude Scale Towards Sports During the Pandemic Period (KOV-SYTÖ)”developed by the researchers. Scale; It consisted of 29 items and 2 sub-dimensions (Mental Effects and Stress), with a KMO value of 0.916 and a general reliability coefficient of r=0.871. While the lowest score that can be obtained from the scale was determined as 29, the highest score was determined as 145. A total of 722 volunteers included the study group; 369 men (51.1%), 353 women (48.9%) and 372 athletes (51.5%) made up 350 sedentary (48.5%).