Imperial and Subaltern Voices: Bakhtinian reading of George Orwell's Burmese Days
Emperyal ve Madun'un sesleri: George Orwell'in Birmanya Günleri'ne Bakhtin bakışı
  1. Tez No: 689193
  2. Yazar: DULFQAR MHAIBES ABDULRAZZAQ ALMARNH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sömürgecilik kavramı ve zulüm, sömürgeleştirilmiş halklar, ırk, ve renk temelinde ırk ayrımcılığı, son yüzyılda birçok yazarın ve eleştirmenin her zaman ana endişesi olmuştur. Bu araştırmada, Burma'da İngiliz sömürgeciliği ve bu ülkenin trajik yağma ve zulüm altında çektiklerine gerçek bir tanık olan en önemli romanlardan biri tartışılacak ve analiz edilecektir. Birmanya Günleri'nde George Orwell, Burma'da imparatorluk polisi olarak çalıştığı o karanlık dönemin tanığı, belgelemiş ve eleştirmeni olarak gördüğü için kişisel deneyimlerini bize aktarıyor. Mikhail Bakhtin'in kavramlarını Orwell'in Birmanya Günleri romanını analiz etmek için kullanılırken, romanda mevcut olan Kronotopları arayıp ve Bakhtin'in teziyle uyumluluk boyutu gösterilmiştir. Tez, yazarın ana karakterlere çeşitli ideolojik yönelimleri ile fikir ve kanaatlerini ifade etmeleri için tanıdığı özgürlük sınırlarını belirlemenin yanı sıra, Birmanya Günleri'nin çok sesli bir roman olduğunu ortaya çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of colonialism and persecution, the colonized peoples, and racial discrimination based on race and color has always been the main concern of many authors and critics during the last century. In this research, one of the most important novels that were a true witness to Burma's suffering under English colonialism and the accompanying tragedy, plunder, and persecution, was discussed and analyzed. In Burmese Days, George Orwell conveys his personal experience, since he witnessed, documented, and criticized that dark period when he worked as an imperial policeman in Burma. To this end, first Mikhail Bakhtin's chronotope was discussed and explained in detail, to analyze the role of the chronotopes in Orwell's novel Burmese Days and examine the extent of their compatibility with Bakhtin's theses in a precise and clear way. Second, the margins of freedom that the author granted to the main characters to express their ideas and convictions with their various ideological orientations, through tracking the role of polyphony and the extent to which the author controls their ideas and convictions were identified. Finally, the thesis concluded that Burmese Days is a polyphonic novel, in which the author gave almost absolute equal freedom to all characters to express their own different ideas and ideologies.