Uçak uygulamaları için şekil bellekli malzemelerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of shape memory materials for aircraft applications
  1. Tez No: 689240
  2. Yazar: ASLIHAN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, uçak uygulamaları için şekil bellekli malzemelerin üretilmesi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Şekil bellekli malzemeler, deformasyona uğratıldıktan sonra, sıcaklık veya gerilmelere bağlı olarak önceki şeklini hatırlayan ve geri dönebilen malzemelerdir. Metal alaşımları geleneksel toz metalurjisi (pres-sinter) yöntemi ile üretilmiştir. Alaşım tozları mekanik alaşımlama (bilyeli değirmen) ile hazırlanmıştır. Ardından, presleme (toz metalurjisi) ile ham numuneler üretilmiştir. Daha sonra numuneler vakum ortamında 1200 °C sıcaklıkta 1 saat sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelere şekil bellek eğitimi ısıl işlemleri uygulanmıştır. Ayrıca titanyum içerisine ilave edilen çeşitli alaşım elementlerinin çeşitli özelliklere etkileri incelenmiştir. Üretilen malzemelerin mikroyapısı ve mekanik özellikleri tahribatlı (basma) ve tahribatsız (ultrasonik test), ile incelenmiştir. Ayrıca ürünlerin elektrokimyasal korozyon davranışları NaCl çözeltisi içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, shape memory alloys for aircraft applications were produced and investigated. Metal alloys were produced by treaditional powder metallurgy (press sinter) method. Alloy powders were prepared by ball mill (mechanical alloying). Then, green specimens were produced by compaction of the metal alloy powders. Then, the green specimens were sintered at 1200 °C for 1 hour in vacuum environment. Then, shape memory training (heat treatment) was carried out in order to enhance the shape memory behaviour. In addition, effects of alloying elements on the properties were investigated. Microstructure and mechanical properties of the specimens were investigated by destructive compression tests and nondestructive ultrasonic tests. In additioni electrochemical corrosion behaviour of the specimens were studied in NaCl solution.