Koyun ve keçi sütlerinden izole edilen e. coli'de sul genlerinin araştırılması
Investigation of sul genes in e. coli isolated from sheep and goat milk
- Tez No: 689396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Antimikrobiyal ilaçlar, gıda elde etmeye yönelik yetiştirilen hayvanlarda bakteriyel infeksiyonlardan koruma ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Fakat, kontrolsüz antibiyotik kullanımı farklı dirence sahip patojen bakterilerin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. İnsanlarda, direnç geliştiren bakterilerin yarattığı risk endişe vericidir. Antimikrobiyal direncin gelişmesinde, çoklu ilaç direncine sahip bakteri türlerinin gıda zinciri aracılığıyla insanlara bulaşması ve kişileri taşıyıcı hale getirmesiyle oldukça yaygın bir hale gelebilmektedir. Mastitis hastalığı, gıda sektöründe ciddi riskler yaratan ve insan sağlığını olumsuz etkileyen bakteriyel bir hastalıktır. Van ili köy işletmelerinden 100 koyun ve 100 keçi (klinik veya subklinik mastitis tanılı)'den olmak üzere toplam 200 süt örneği toplandı. Sütlerin tamamına California Mastitis Testi (CMT) uygulandı. Bakterilerin identifikasyonu ve antibiyogram testi değerlendirmesi için Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) cihazı kullanıldı. Klinik ve Subklinik mastitisli vakalardan izole edilen 21 (%58,3) E. coli suşunun sülfonamid dirençli olduğu belirlendi. Bu izolatların mPCR ile sul1, sul2 ve sul3 geni taşıyıcılıkları analiz edildi. 21 E. coli izolatının sırasıyla 17'sinin sul1, 3'ünün sul2 ve 1'inin sul3 geni taşıyıcılığının pozitif olduğu belirlendi. Sonuç olarak, köy işletmelerinde yetiştirilen koyun ve keçilerde sülfonamid direnci ve direnç geni yaygınlığı yüksek görüldü. Sütlerin pastörize edilmeden tüketilmesinin mikrobiata bakterilerinde sul geni yaygınlığını artırabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial drugs can be use for treatment and provention animals growen for food production from bacterial infections. However, uncontrolled antibiotic useg plays an important role in the emergence of pathogenic bacteria with different resistance. In humans, the risk of bacteria developing resistance is worrying. In the development of antimicrobial resistance, multi-drug resistant bacteria species can become quite common by infecting people through the food chain and making them carriers. Mastitis is a bacterial disease that poses serious risks to the food industry and adversely affects human health. A total of 200 milk samples were collected from 100 sheep and 100 goats (diagnosed with clinical or subclinical mastitis) from village enterprises in Van province. California Mastitis Test (CMT) was applied to all milk. Vitek 2 Compact (Biomerieux, USA) device was used for identification and evaluation of the antibiogram test. 21 (58.3%) E. coli strains isolated from clinical and subclinical mastitis cases were found to be sulfonamide resistant. Sul1, sul2 and sul3 gene carriers of these isolates were analyzed by mPCR. Of the 21 E. coli isolates, 17 were sul1, 3 were sul2 and 1 was sul3 gene positive. As a result, sulfonamide resistance and resistance gene prevalence was high in sheep and goats reared in village holdings. It was seen that the consumption of milk without pasteurization could increase the prevalence of sul gene in microbiata bacteria.