Adana ili Ceyhan ilçesi Tatlıkuyu köyünün mekanizasyon varlığı ve işletme maliyetlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 234
  2. Yazar: MEHMET KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmanın anacı, Adana ili Ceyhan ilçesi Tatlıkuyu Köyü' nün mekanizasyon yönünden sorunlarını ortaya koymak ve çözüm olanaklarını araştırmaktır. Bazı alet ve makinalarla tarla tarımına ilişkin ölçümler yapılmış ve makina maliyetleri hesaplanmıştır. Bu hesaplamalara ve üreticilerle yapılan anket ve söyleşiler sonucuna göre önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate agricultural mechanization problems of Tatlikuyu Village (Ceyhan-Adana) and to develops sons proposals for then. For this purpose, some management data of agricultural machines were collected from farmers with a survey, related with initially measured values of these machines. Then, cost analysis was done according to these values and some proposals was evaluated for this village.