COVID-19 sürecinde özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin eş desteğinin eş tükenmişliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of parents with special needs children on spirit support in the COVID-19
- Tez No: 689483
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde yaşayan özel gereksimli çocuğa sahip ebeveynlerin COVID-19 sürecinde algılanan eş desteğinin eş tükenmişliğine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi 150 özel gereksinimli çocuğa sahip evli ve gönüllü ebeveynler oluşturmaktadır. Verileri toplamak için“ sosyo-demografik Form”,“ölçek olarak Eş Destek Ölçeği (EDÖ)”,“ve ”Eş Tükenmişliği Ölçeği (ETÖ)" kullanılmıştır. Yapılan Analizler SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Ölçek puanlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analiz edilmesi için t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Eş Destek Ölçeği ile Eş Tükenmişlik Ölçeği aralarında negatif yönlü orta ilişki bulunmaktadır. Yaşı farklı olan gruplar arasında farklılık gözlemlenmiştir 30 yaş olanlar ve 31-40 yaş olanların puan ortalaması 41 yaş ve üstü olanlara göre daha büyük bulunmuştur. Eş desteğine göre eşinin eğitimi farklı olanların arasında ise eşi lisans ve üstü okul mezunu olanların daha fazla destek gördüğü gözlemlenmiştir. Evlenme şekli farklı olan gruplar arasında farklılık bulunmaktadır ve Sonuçlar bakıldığında anlaşarak evlilik yapanların puan ortalaması diğer gruplarda olanlara göre daha büyüktür. Eş desteği açısından ise evinin aylık toplam gelir farklılıkları olanların arasında farklılık bulunmaktadır. Sonuçlara göre evinin aylık toplam geliri iyi/çok iyi olanların puan ortalaması diğer gruplarda olanlara daha büyüktür. Tükenmişlik durumuna göre eşinin eğitim durumu farklı olan gruplar arasında farklılık bulunmuştur. Eşi okuryazar/ilkokul mezunu olanların puan ortalaması lisans ve üstü okul mezunu olanlara göre daha büyük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of perceived spousal support of parents with special needs children living in Istanbul Esenyurt and Beylikdüzü districts on spouse burnout during the COVID-19 process. The sample of the study consists of married and volunteer parents with 150 children with special needs.“Socio-demographic Form”,“Spousal Support Scale (EDS)”and“Spousal Burnout Scale (ETS)”were used to collect the data. The analyzes were made with the SPSS 21.0 program and were studied at a confidence level of 95%. The t-test and ANOVA test were used to analyze the difference in scale scores according to demographic characteristics. There is a negative moderate relationship between Spousal Support Scale and Spousal Burnout Scale. Differences were observed between groups with different ages. The mean score of those aged 30 and those aged 31-40 was found to be higher than those aged 41 and above. It has been observed that among those whose spouse's education is different according to spousal support, those whose spouses are undergraduate or higher school graduates receive more support. There are differences between the groups with different types of marriage, and when the results are examined, the average score of those who marry by agreement is higher than those in other groups. In terms of spousal support, there is a difference between those who have monthly income differences in their house. According to the results, the average score of those who have good/very good monthly income in their house is higher than those in other groups. According to the burnout status, a difference was found between the groups whose spouses had different educational status.