8-bit iron fist: Digital authoritarianism in competitive authoritarian regimes: The cases of Turkey and Hungary
8-bit demir yumruk: Rekabetçi otoriter rejimlerde dijital otoriterlik: Türkiye ve Macaristan örnekleri
  1. Tez No: 689535
  2. Yazar: FATMA TİMUÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, dijital otoriter stratejilerin sağ popülist rejimler tarafından araçsallaştırılmasını, Türkiye ve Macaristan olmak üzere iki vakayı hem kendi aralarında hem de literatürdeki mevcut Çin ve Rus dijital otoriterlik modelleri ile karşılaştırarak incelemektedir. Teorik çerçeve, popülistlerin rejimlerinin medya ortamındaki kademeli değişimi açıklamada iki kilit faktör olarak fayda-maliyet değerlendirmesi üzerinden dijital otoriter araç setindeki stratejilerden yararlanma ve müesses nizam karşıtı söylemi temel almaktadır. Bulgular, sağ popülist rejimler altında gelişen rekabetçi otoriter rejimlerin Çin ve Rus muadilleri arasında konumlanan hibrid bir modele sahip olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, her iki vakada da dijital otoriter rejimin gelişmesi iktidardakilerin medyayı tekeline almasıyla başlayan, muhalif bireylere yönelik sistematik zulüm ile şiddetlenen, manipülasyon ve dezenformasyon taktikleri ile de güçlendirilen, genellenebilir bir süreç izlediğini göstermektedir. Dolayısıyla söz konusu vakalara ilişkin gözlemsel kanıtlar, birbirinden ayrışan örnekler olmalarına rağmen sağ popülistlerin dijital otoriterliğe yaklaşımının aynı faktörlerce motive edilen ve sınırlandırılan, genellenebilir bir yol haritasına sahip olduğu argümanını desteklemektedir. Son olarak, sağcı popülizm altındaki rekabetçi otoriter rejimlere ait modelin Çin ve Rus örneklerinin temsil ettiği iki ana model arasındaki bir süreklilik üzerinde var olduğu ve böylece dijital otoriterliğin üçüncü bir tipolojisini oluşturduğu da gözlemsel kanıtlarca desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the instrumentalization of digital authoritarian strategies under right-wing populists' regimes by comparing two cases, namely Turkey and Hungary, with each other as well as the existing Chinese and Russian models of digital authoritarianism in the literature. The theoretical framework is built on a cost-benefit evaluation for populists in employing strategies from the digital authoritarian toolkit as well as the populist anti-establishment rhetoric as the two key factors in explaining the gradual change in their regimes' media landscape. The findings suggest that blooming competitive authoritarian regimes under right-wing populism exhibit a hybrid model falling between its Chinese and Russian counterparts. Furthermore, both cases show that the development of the digital authoritarian regime follows a general pattern of the process starting from the incumbents' media monopoly, heightened by systematic persecution of individuals of opposition and strengthened by the employment of manipulation and disinformation tactics. Hence, empirical evidence for said cases support the main argument that despite being distinct examples, right-wing populists' approach to digital authoritarianism is a generalizable pathway motivated and restrained by comparable factors. Lastly, the model for competitive authoritarian regimes under right-wing populism exists on a continuum between the two main models of China and Russia and therefore constitutes a third typology of digital authoritarianism.