Politics of housing in Hisarüstü: Intergenerational encounters in an Istanbul locality
Hisarüstü'nde konut politikaları: Bir İstanbul muhitinde kuşaklararası karşılaşmalar
  1. Tez No: 689537
  2. Yazar: DİLARA AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KRISTEN SARAH BIEHL ÖZTUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, İstanbul, Rumeli Hisarüstü'nde ev sahipleri ve öğrenciler arasındaki kuşaklararası karşılamaları konut politikalarına odaklanarak incelemektedir. Bu tezde, iki grup arasındaki anlaşmazlıkların kiracılığın sebep olduğu temel anlaşmazlıklarının ötesine geçtiğini savunuyorum. Mahallenin tarihi ve öğrenci konutları hakkında yaratılan kamusal imaj, bu iki grubun karşılaşmalarını ve konut dinamiklerini şekillendirmektedir. İlk olarak, ev sahipleri ve öğrencilerle ilgili olumsuz klişelerin ahlak çerçevesinde nasıl şekillendiğini açıklıyorum. Daha sonra, bu olumsuz çağrışımların konut politikalarına nasıl yansıdığını inceleyerek, konutla alakalı sorunların temelinde önyargılı fikirlerin yattığını ve ev sahiplerinin ahlaki prensipleri kullanarak öğrenci evlerine ve öğrencilerin özel alanlarına müdahale ederek, öğrenci evlerini kuşaklararası farklılıkların ortaya çıktığı ve belirginleştiği alanlara dönüştürdüklerini savunuyorum. Daha sonra yüksek kiralar, konutlara erişim ve apartmanların fiziki koşullarını göz önüne alarak Hisarüstü'ndeki konut piyasasını inceliyorum. Bu bağlamda, Hisarüstü'ne yeni gelen öğrencilerin konut piyasasında ekonomik olarak kırılgan bir grup oluşturduklarını, mahalleye uzun zaman önce yerleşmiş ev sahiplerinin ise kentin neoliberal dönüşümünde kendilerinin mülk sahibi olarak konumlandırmalarını bir başarı olarak kutladıklarını öne sürüyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on intergenerational encounters concerning housing between landlords and students in Rumeli Hisarüstü, Istanbul. I argue that the nature of the conflict between two groups goes beyond the basic disagreements of the tenantry. The history of the neighborhood and the public image created on student housing shape their encounters and the dynamics of housing. First, I argue that negative stereotypes of elderly landlords and students are formed on moral grounds. Examining how these negative associations are reflected in housing practices, I argue that negative preconceived ideas are the underlying reason for conflicts about housing matters and landlords employ such moral codes to intrude into the private spaces of student apartments, turning housing into a space to encounter differences in an intergenerational context. Later, I move on to a discussion of the housing economy regarding high rents, access to housing, and the physical conditions of the apartments. In this regard, I argue that, as newcomers to Hisarüstü, students face economic vulnerability in the housing market, whereas long-established landlords celebrate their positions as property owners as a success, claiming their place in the city's neoliberal transformation.