An essay on applied economics
Uygulamalı ekonomi üzerine bir deneme
- Tez No: 689538
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı kuşaklar arası eğitim hareketliliği ile annelerin hane içindeki pazarlık gücü arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bunu yapabilmek amacıyla, Avrupa'da Sağlık, Yaşlanma ve Emeklilik Anketi'nin ilk altı dalgası kullanılmış ve analiz 20 Avrupa ülkesi ve Israil'den elde edilen gözlemlerle gerçekleştirilmiştir. Annenin ve babanın göreli eğitim düzeyinin ve göreli tahmini maaş gelirinin hane içi pazarlık gücünün göstergeleri olarak kullanıldığı analizin sonuçları, annenin hane içi pazarlık gücündeki artışın annenin eğitim yılı ile kız çocuğunun eğitim çıktısı arasındaki ilişkiyi güçlendirdiğini, diğer yandan bu artışın kız çocuğunun eğitim çıktısının babanın eğitimine olan bağımlılığını zayıflattığını göstermektedir. Erkek örneklem ile yapılan tahminin sonuçları, erkek çocukları için benzer bir örüntünün varlığını yansıtsa da, modeller erkek örneklemin bir alt örneklemi için tekrarladığında, annenin pazarlık gücü ile kuşaklar arası eğitim hareketliliği arasında erkek çocuklar için anlamlı bir ilişki olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to analyze the association between intergenerational education mobility and mothers' intra-household bargaining power. To do so, the first six waves of the Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe are used and the analysis is conducted with the observations from 20 European countries and Israel. The results of the analysis where mother's and father's relative education level and relative predicted wage income are used as proxies to intra-household bargaining power indicate that an increase in mother's intra-household bargaining power strengthens the association between mother's years of education and the daughter's educational outcome while the increase in maternal bargaining power weakens the dependency of educational outcome of daughter's on paternal education. Even though the results of the estimation with main male sample reflect the existence of a similar pattern for sons, there is no evidence of a significant association between mother's bargaining power and intergenerational education mobility for boys when the models are replicated for a subsample of sons.