Ege bölgesinde yetiştirilen hybrid converter ırkı etlik hindilerde yerleşim sıklığı ve kesim yaşının performans parametreleri ve et kalitesi üzerine etkisi
Effect of stocking density and slaughter age on performance parameters and meat quality of hybrid converter Turkeys reared in the aegean region
- Tez No: 689583
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, hindi yetiştiriciliğinde yerleşim sıklığı ve kesim yaşı faktörlerinin besi performansı ile bazı karkas ve et kalitesi özellikleri üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle üretim planlamada, yerleşim sıklığı ve kesim yaşına bağlı olası verim kayıplarının önüne geçilecek bir üretim modeli için bilgi üretilmesi hedeflenmiştir. Çalışma, performans parametrelerinin ve et kalitesi özelliklerinin incelendiği iki ayrı bölümde yürütülmüştür. Cinsiyet (dişi ve erkek), yerleşim sıklığı (düşük, yüksek) ve kesim yaşı faktörlerine göre 12 çalışma grubu belirlenmiştir. İlk bölümde, yerleşim sıklığı ve kesim yaşının performans parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir. Yerleşim sıklığının toplam yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık ve karkas randımanı üzerine etkisi önemsiz bulunurken, kesim yaşının aynı parametreler üzerine etkisi önemli bulunmuştur (P < 0,001). İkinci bölümde, çalışma gruplarını temsil edecek sürülerden 8'er parça göğüs eti (M. pectoralis major) örneği alınarak pH, renk (L*, a*, b*), pişirme kaybı, pasif su kaybı ve basınçla su kaybı özellikleri incelenmiştir. Yerleşim sıklığının ve kesim yaşının pH üzerine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir (P < 0,001). Yerleşim sıklığının ayrıca erkek hindilerde basınçla su kaybı (P < 0,001), dişi hindilerde pasif su kaybı (P < 0,05) ve b* değeri (P < 0,05) üzerine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, stres faktörleri gözetilerek yüksek yerleşim sıklığı ve yüksek kesim yaşlarında optimum verimle hindi yetiştiriciliği yapılabileceğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to identify the effects of stocking density and slaughter age on certain performance, carcass and meat quality characteristics. The goal of the study is to prevent possible yield losses due production planning regarding stocking density and slaughter age. The study has been conducted in two separate parts containing breeding performance and meat quality parameters. Twelve study groups were built according to sex (males and females), stocking density (high and low) and slaughter age. In the first part, the effects of stocking density and slaughter age on performance parameters were investigated. The effect of stocking density on total feed consumption, feed conversion rate, live weight and carcass yield was not significant. On the other hand, effect of slaughter age on the these parameters was significant (P < 0,001). In the second part, breast meat (M. pectoralis major) of 8 turkeys from farms that represent each study group were collected and tested for pH, colour (L*, a*, b*) and water holding capacity. The effects of stocking density and slaughter age on pH was significant (P < 0,001). The effect of stocking density on water holding capacity for male turkeys (P < 0,001), drip loss and b* value for female turkeys was significant (P < 0,05). Results of this study indicate that taking the stress factors into account, it might be possible to have optimum performance levels when turkeys are reared at high stocking density and a longer slaughter age.