Diz osteoartiti olan yaşlılarda çörek otu ekstresi yağı ile uygulanan ayak refleksolojisi ve diz masajının ağrı ve yorgunluk semptomlarına etkisi
Foot reflexology applied with black seed oil and the effect of knee massage on pain and fati̇gue symptoms in the elder with knee osteoartitis
- Tez No: 689654
- Danışmanlar: DOÇ. SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Diz Osteoartriti (OA) olan yaşlı bireylerde çörekotu ekstresi yağı ile uygulanan ayak refleksolojisi ve diz masajının ağrı ve yorgunluk semptomları üzerine etkisini incelemek ve bu iki uygulamanın hangisinin daha etkin olduğunu araştırmak amaçlanmıştır. Randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlanan çalışma toplam 150 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler bir üniversite hastanesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesinde ayaktan tedavi gören, 65 yaş üstü, Mini Mental Test sonrası algılamasında sorunu olmayan katılımcılardan oluşturmaktadır. Randomizasyon sonrası katılımcılar her grupta 30 katılımcı olmak üzere beş gruba ayrıldı. Gruplar; 1) Çörek Otu ile Refleksoloji, 2) Placebo Refleksoloji, 3) Çörekotu ile Diz Masajı, 4) Placebo Diz Masajı ve 5) Kontrol gruplarından oluşmaktaydı. Katılımcılara“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kellgren ve Lawrence”,“Ağrı-Visual Analog Skala (A-VAS)”,“Yorgunluk Şiddet Skalası ve Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index ”WOMAC" uygulandı. Uygulama gruplarındaki katılımcılara 6 hafta boyunca haftada bir seans 30 dk. süren uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise; bir girişim yapılmayarak rutin tedavi ve bakıma devam etmesi sağlandı. Katılımcılara 1. ve 6. haftalarda soru formları uygulanarak veriler toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde IBM Statistical Package for Social Sciences 22.0 yazılımından yararlanılmıştır. Değişkenler bağımsız iki gruptan oluşuyorsa ve normal dağılıyorsa Parametrik testlerden Independent Sample t testi veya veriler normal dağılmıyorsa Non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bununla birlikte üç ve daha fazla gruptan oluşuyorsa ise ANOVA veya Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. OA hastalarında çörek otu yağı ile yapılan ayak refleksolojisi ve diz masajının, yağ kullanılmadan yapılan gruba göre ağrı ve yorgunluk şiddetini daha çok azalttığı, tüm gruplarda ise; çörek otu ile yapılan ayak refleksolojisinin ağrı ve yorgunluk şiddetini en etkin azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of foot reflexology and knee massage applied with black seed extract oil on pain and fatigue symptoms in elderly individuals with knee osteoarthritis (OA) and to investigate which of these two applications is more effective. The study planned as a randomized controlled experimental study consists of 150 participants in total. The data consist of participants over 65 years of age who received outpatient treatment in a Physical Therapy and Rehabilitation Unit at a university hospital, and who had no perception problems after the Mini Mental Test. After randomization, participants were divided into five groups, with 30 participants in each group. Groups; 1) Placebo Reflexology, 2) Reflexology with Vaseline, 3) Knee Massage with Black Seed, 4) Placebo Knee Massage 5) Control groups. Participants were given“Patient Information Form”,“Kellgren and Lawrence”,“Pain-Visual Analogue Scale (P-VAS)”,“Fatigue Severity Scale and”WOMAC. " On the other hand, the control group was enabled to continue routine treatment and care without any intervention. If it consists of groups and is normally distributed, the Independent Sample t test from the parametric tests or the Mann Whitney U test from the non-parametric tests was used if the data is not normally distributed, but if it consists of three or more groups, ANOVA or Kruskal Wallis tests were used. It was determined that foot reflexology and knee massage performed with black seed oil in OA patients decreased the severity of pain and fatigue compared to the group applied without using oil.