Astımlı çocuklarda optik disk ve retinal mikrovasküler değişikliklerin optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evulation of optic disc and retinal microvasculature by optical coherence tomography angiography in children with asthma
  1. Tez No: 689655
  2. Yazar: ABDULKERİM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİ ECE KURTUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Astımlı çocuklarda optik disk ve retina mikrovasküler yapısının optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile değerlendirmek ve benzer yaş ve cinsiyette sağlıklı çocuklarla karşılaştırmak. Yöntem: Bu kesitsel-prospektif çalışmaya 30 astımlı çocuğun (astım grubu) 60 gözü ve yaş ve cinsiyet uyumlu 30 sağlıklı çocuğun (kontrol grubu) 60 gözü dahil edildi. Klinik bilgiler alınıp OKTA ölçümlerini içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. OKTA tüm gözlerde maküla için 6x6 mm, optik disk için 4.5x4.5 mm kesitlerle yapıldı. Retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, retinanın farklı bölümlerindeki damar yoğunluğu ve optik sinir başı analiz edildi. Bulgular: Temporal kadranlar için RSLT kalınlığı ve dış retina için akım alanı seviyeleri astım grubunda anlamlı olarak daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Background: To investigate the optical coherence tomography angiography (OCTA) findings in children with asthma and compare them with age and sex matched healthy ones. Methods: Sixty eyes of 30 asthmatic children (asthma group), 60 eyes of 30 control age- and sex- matched healthy control subjects (control group) were included to this cross-sectional prospective study. Demographic features and ophthalmological examination including OCTA measurements were evaluated. The OCTA was performed with 6x6 mm sections for macula and 4.5x4.5 mm sections for optic disc in all eyes. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, vessel density in different sections of retina, and optic nerve head were analyzed. Results: RNFL thickness for temporal quadrants and flow area for outer retina levels were statistically significant lower in asthma group compared to control group.