Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin cep telefonu kullanımı ve dijital oyun oynama alışkanlıklarının incelenmesi
The examination of sports sciences faculties students' mobile phone usage and digital game playing habits
  1. Tez No: 689660
  2. Yazar: ZÜLKÜF CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgisayar, cep telefonları ve dijital gelişmelere paralel olarak hızla artan teknoloji insan hayatında birçok değişimi beraberinde getirmiştir. Özellikle oyun oynama alışkanlıklarında önemli değişimler görülmüştür. İnternet kullanımına uyumlu akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte cep telefonlarında oynanabilen oyunlar kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu araştırma ile spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerin cep telefonu kullanım sıklıkları ve oyun oynama alışkanlıkları incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup, betimsel bir nitelik arz etmektedir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Spor Bilimleri Fakülteleri veya Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları arasında tesadüfi yöntemle belirlenmiş altı fakülteden 304 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özellikleri, cep telefonu kullanım durumları, oyun oynama nedenleri ve cep telefonu kullanım amaçları olmak üzere dört ana başlıkta hazırlanmış anket formu online olarak uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 24,0 paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizlerinde yüzde, frekans, t testi ve varyans analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology, which is rapidly insreasing in accordance with digital development such as computers and mobile devices has brought many changes in human life. Considerable changes have been observed especially in gaming habits. Games that can be played on mobile phones have started to be preferred more by users with the widespread use of smart phones which are compatible with internet usage. With this research, the frequency of mobile phone usage and playing game habits of students who have studied in the field of sports sciences were examined. This research is in a scanning model and has a descriptive quality. The target population of the study consists of students who study in Sport Sciences Faculties of Universities in Turkey in 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 304 students from six faculties determined by a random method among the faculties of Sport Sciences. The questionnaire form, which was categorised into four main headings as demographic characteristics of the participating students, their mobile phone status, reasons for playing games and purposes of using mobile phones, was applied in an online way. The research data was analysed on a computer by using SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences). In the analysis of the data, % and Frequency were taken, T-test and Analysis of Variance were applied.