Fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterlikleri
Self-efficacy of pre-service science teachers' digital teaching material development
- Tez No: 689659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarıyla dijital materyal geliştirme öz-yeterliğinin cinsiyet, üniversite, sınıf, daha önceden Web 2.0 ile ders içeriği geliştirme, daha önceden dışarıdan bilgisayar eğitimi alma ve internette geçirilen süre değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Korkmaz, Arıkaya ve Altıntaş (2019) tarafından oluşturulmuş olan“Öğretmenlerin Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi'nde Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı'nda öğrenim gören 450 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler 2020-2021 Bahar yarıyılında toplanmıştır.Veriler analiz edilirken SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Nicel verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t Testi kullanılmıştır. Ek olarak aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Çalışma bulgularına göre fen bilgisi öğretmen adaylarının dijital materyal geliştirme öz-yeterlikleri orta düzeydedir. Öğretmen adaylarının dijital öğretim materyali geliştirme öz-yeterliği cinsiyete ve daha önceden dışarıdan bilgisayar eğitimi almalarına göre anlamlı bir farklılık göstermezken; okudukları üniversiteye, eğitim gördükleri sınıfa göre, günlük internet kullanım sürelerine göre ve daha önce Web 2.0 kullanarak içerik geliştirmelerine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine material development self-efficacy with Web 2.0 tools of pre-service science teachers ' in terms of gender, university they study, grade they study, have developed Web 2.0 lesson content or not, have taken outdoor computer course or not and spend time on internet. Survey research method, kind of the quantitative research methods was used in the study.“Self-Efficacy Scale of Teachers' Digital Teaching Material Development”developed by Korkmaz, Arıkaya ve Altıntaş (2019) was used. The study group consists of 450 pre-service science teachers studying at Yıldız Technical University, Istanbul University-Cerrahpasa and Marmara University. Data was collected in the spring semester of 2020-2021 academic year.Data was analyzed using the SPSS 25 statistics program. In the analysis, quantitative data was analyzed by using one-way ANOVA and Independent Sample t Test. In addition, standard deviation and arithmetic mean values were calculated. According to research findings it was determined that the pre-service science teachers have mid level of material development self-efficacy. It was observed that there was no statistical difference by gender. Also there was no statistical difference have taken outdoor computer course. However there was a statistical difference in the scores by preservice teacher's university they study, grade they study, spend time on internet and have developed Web 2.0 lesson content before.