Eskişehir ve çevresi Euphorbia L. taksonları üzerinde biyosistematik çalışmalar
Biosystematic studies on Euphorbia L. taxa from eskişehir and it's environs
- Tez No: 689741
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Eskişehir ili ve çevresinden toplanan Euphorbia cinsine ait 25 takson uygun kurutma işlemlerinden sonra etiketlenerek herbaryum materyali haline getirilmiştir. Bu taksonların makro ve mikro morfolojik yüzey karakterleri incelenmiştir. Makro morfolojik özelliklerin tespiti aşamasında kök, gövde, yaprak, siyatiyum, umbella, gland, meyve, tohum ve karunkula incelenmiştir. Mikro morfolojik özelliklerin tespiti aşamasında ise çalışılan taksonların tohum, yaprak alt ve üst yüzeylerinin Scanning elektron mikroskop (SEM) incelemeleri yapılmıştır. Araştırmanın anatomik kısmında taksonların kök, gövde ve yapraklarından el ile alınan kesitlere lugol ile boyama işlemi uygulanmıştır. Palinolomorfolojik incelemelerde ise ışık mikroskonu altında Wodehouse ve Erdtman yöntemi ile hazırlanmış polen preparatları incelenmiştir. Ayrıca polen tanelerinin SEM mikrofotoğrafları çekilerek ekzin ornamentasyonları başta olmak üzere detaylı mikromorfolojik özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
25 taxa belonging to the genus Euphorbia collected from Eskişehir province and its surroundings were labeled after appropriate drying processes and turned into herbarium material. The macro and micro morphological surface characters of these taxa have been studied. Scanning electron microscope (SEM) examinations of the seed, leaf bottom and top surfaces of the studied taxa were carried out in the phase of determining micro morphological features. In the anatomical part of the study, hand-drawn sections from the roots, stems and leaves of the taxa were painted with lugol. In palinolomorphological examinations, pollen preparations prepared by Wodehouse and Erdtman method were examined under light microscope. In addition, SEM microphotographs of pollen grains were taken to reveal detailed micromorphological features, especially exine ornamentations.