Ege bölgesi ekolojik koşullarında bazı tatlı mısır (Zea mays saccharata) çeşit ve/veya hatlarının verim ve verim ögelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some sweet corn (Zea mays saccharata) varietes and/or lines in the ecologial conditions of the aegean region
  1. Tez No: 689746
  2. Yazar: ZÜBEYDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖRÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma Ege Bölgesi ekolojik koşullarında bazı tatlı mısır (Zea mays saccharata) çeşit ve/veya hatlarının verim ve verim ögelerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneme, İzmir ili Menemen ilçesinde bir çiftçi arazisinde tesadüf blokları deneme desenine 3 tekerrürlü göre olarak yürütülmüştür. 10 tatlı mısır çeşit ve/veya hattında verim ve verim ögelerinden bitki boyu, koçan bağlama yüksekliği, koçan sayısı, kavuzlu koçan ağırlığı, kavuzsuz koçan ağırlığı, koçan boyu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, sırada dane sayısı, sömek çapı, bin dane ağırlığı, verim ve hektolitre gibi bazı parametreler ölçülmüştür. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde; bitki boyu 142.8-176.4 cm, koçan bağlama yüksekliği 29.9-66.9 cm, koçan sayısı 1.0-1.2 adet/bitki, kavuzlu koçan ağırlığı 160.1-283.7 g, kavuzsuz koçan ağırlığı 150.5-272.6 g, koçan boyu 15.1-19.8 cm, koçan çapı 3.6-4.6 cm, koçanda sıra sayısı 12.8-18.1 adet, sırada dane sayısı 29.5-43.1 adet, sömek çapı 1.8-2.6 cm, bin dane ağırlığı 262.6-349.6 g, verim 634.8-1537.6 kg/da ve hektolitre 60.8-80.4 kg/hl değerleri arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield and yield components of some sweet corn (Zea mays saccharata) varieties and / or lines in the ecological conditions of the Aegean Region. The experiment was carried out in a farmer's field in Menemen location of Izmir province, according to the randomized blocks trial pattern with 3 replications. Yield and yield components in varietes or lines of 10 sweet corns were examined by considering the plant height, first ear height, plant ear number, ear weight with glume, ear weight without glume, ear length, ear diameter, row number at ear, kernel number at row, cob diameter, thousand grain weight, yield and hectoliter, characters. According to the results obtained from the research, we found that the values follow a squence; plant height 142.8-176.4 cm, first ear height 29.9-66.9 cm, plant ear number 1.0-1.2 pcs / plant, ear weight with glume 160.1-283.7 g, ear weight without glume 150.5-272.6 g, ear length 15.1-19.8 cm, ear diameter 3.6-4.6 cm cm, row number at ear 12.8-18.1 pieces, kernel number at row 29.5-43.1, cob diameter 1.8-2.6 cm, thousand grain weight 262.6-349.6 g, yield 634.8-1537.6 kg/da and hectoliter 60.8-80.4 kg/hl.