Constraint programming-based solution approach for the flexible job shop scheduling problem with lot streaming
Parti bölmeli esnek atölye çizelgeleme problemi için kısıt programlama tabanlı çözüm yaklaşımı
- Tez No: 689763
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, esnek atölye çizelgeleme ve parti bölme problemini makineler dışındaki ek üretim kaynaklarıyla incelemektedir. Literatürdeki ilgili çalışma, zamana dayalı amaç fonksiyonları için parti bölmenin oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Ancak literatürdeki hiçbir çalışma, çizelgeleme kararları verilirken ayar ve taşıma kaynağı kısıtlarını birlikte dikkate almamaktadır. Bu, oluşturulan çizelgenin pratikte uygulanabilirliğini sınırlamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma esnek atölye çizelgeleme ve parti bölme problemini ayar ve taşıma faaliyetleri ve bunların gerektirdiği özelleşmiş kaynaklar ile dikkate almaktadır. Amaç, üretim süresini en aza indiren bir çizelge elde etmektir. Bu problem, en kısıtlı çizelgeleme problemleri arasındadır. Bu nedenle, problem için özel olarak tasarlanmış verimli bir değişken ve değer sıralama stratejisi ile zenginleştirilmiş yeni bir kısıt programlama modeli önerilmiştir. Ayrıca, kısıt programlama modeli aracılığıyla büyük komşulukları keşfetmeye odaklanan kısıt programlama tabanlı büyük komşuluk arama sezgiseli yinelemeli bir iyileştirme yöntemi olarak sunulmuştur. Ele alınan problem için küçük, orta ve büyük boyutlu problem örnekleri oluşturulmuştur. Hesaplamalı çalışma, önerilen kısıt programlama tabanlı büyük komşuluk arama sezgiselinin orta ve büyük ölçekli problem örnekleri için amaç fonksiyonu değerini kısıt programlama modeline kıyasla ortalama yüzde 4,68 oranında iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the Flexible Job Shop Scheduling and Lot Streaming Problem (FJSSP-LS) with additional manufacturing resources other than machines. The related work in the literature reveals the influence of lot streaming for time-based objective functions. However, no study simultaneously considers the setup and transport resource restrictions when making scheduling decisions, which eventually limits the applicability of the resulting schedule in practice. Therefore, this thesis considers the FJSSP-LS with setup and transport activities and specific resources required by them. The aim is to achieve a schedule that minimizes the makespan. This problem is among the most constrained scheduling problems. Therefore, we propose a novel Constraint Programming (CP) model enriched by an efficient variable and value ordering strategy specifically designed for the problem. We also present a CP-based iterative improvement method, CP-based Large Neighborhood Search (CP-based LNS), that focuses on exploring the large neighborhoods through the CP model. We generate small-, medium-, and large-sized instances for the problem under study. The computational study shows that the proposed CP-based LNS improves the objective function value for the medium- and large-sized instances by 4.68 percent on average compared to the CP model.