Yapılarda kullanılan nanomalzemelere çevresel bir bakış
An environmental overview of nanomaterials used in buildings
- Tez No: 689778
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE KARAMAN ÖZTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde bilimin ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte birçok alanda olduğu gibi, yapı sektöründe de oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta ve insanoğlu her geçen gün yeni kavramlarla tanışmaktadır. Bu kavramlardan biri de malzemeleri atomik boyutta tasarlayan ve bu sayede malzemelere üstün özellikler kazandırmayı amaçlayan bilim dalı olan nanoteknolojidir. Nanoteknolojinin mimarideki uygulamaları incelendiğinde, daha dayanıklı, verimli ve performansı yüksek yapı malzemelerinin elde edildiği bilinmektedir. Öte yandan, son yıllarda nano teknolojik yapı malzemelerinin çevresel etkilerini araştıran çalışmaların da artış gösterdiği görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında yapılarda kullanılan nanoteknolojik malzemelerin çevresel açıdan özelliklerinin ve bu alanda öne çıkan çevresel konuların belirlenmesine yönelik bir değerlendirmenin yapılması amaçlanmaktadır. Literatür yöntemiyle belirlenen çevresel kategoriler ve ölçütler kapsamında mimaride kullanılan nanoteknolojik malzemelerin çevresel etkileri 58 bilimsel çalışma ile değerlendirilmiştir. Yapılarda kullanılan nanoteknolojik malzemeler enerji etkinliği, su etkinliği, hammadde etkinliği, insan sağlığına etkiler, iç ve dış mekan hava kalitesinin iyileştirilmesi gibi çevresel konular kapsamında literatür araştırması ve meta analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada yapılarda kullanılan nanoteknolojik malzemelerin olumlu ve olumsuz çevresel özellikleri değerlendirilmiş ve gelecekte nanoteknolojik malzemelerin insan sağlığına etkileri, iç ve dış mekân hava kalitesine etkileri konularında daha fazla çalışmanın yapılmasının önem arz ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of science and technology, very important developments are experienced in the construction sector, as in many other fields, and humans meet with new concepts every day. One of these concepts is nanotechnology, which is a branch of science that designs materials at an atomic scale and thus aims to give materials superior properties. When the applications of nanotechnology in architecture are examined, it is known that more durable, efficient, and high-performance building materials are obtained. On the other hand, it has been observed that there has been an increase in studies investigating the environmental effects of nanotechnological building materials in recent years. Within this thesis, it is aimed to evaluate the environmental properties of nanotechnological materials used in buildings and the environmental issues that stand out in this field. The environmental impacts of nanotechnological materials used in architecture were evaluated in 58 scientific studies within environmental categories and criteria determined by the literature methodology. The nanotechnological materials used in the buildings were analyzed using literature research and meta-analysis method within environmental issues such as energy efficiency, water efficiency, raw material efficiency, impacts on human health, improvement of indoor and outdoor air quality. In the study, the positive and negative environmental properties of nanotechnological materials used in buildings were evaluated. It was concluded that it is noteworthy to carry out more studies on the effects of nanotechnology on human health, indoor and outdoor air quality in the future.