Computational analysis of heat transfer enhancement in tubes using capsule dimpled surfaces and AL2O3-water nanofluid
Boru yüzeyindeki kapsül tipi kabartmanın ve AL2O3-su nano akışkanın ısı transferine etkisinin sayısal analizi
- Tez No: 689811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKİN ÖZGİRGİN YAPICI, PROF. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, duvar yüzeyinden üniform ısı akısı uygulanan boru içi akışlarda boru yüzeyine yapılan geometrik modifikasyonların ısı transferi iyileştirmeye etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Geometrik modifikasyon olarak kapsül tipi kabartmalar kullanılmış, akışkan olarak ise su ve Al2O3-su nano-akışkan kullanılmıştır. Isı transferi iyileştirmesi için hem geometrik modifikasyon yapılmış olması hem de bununla birlikte farklı nano partikül yüzdelerinde nano-akışkan kullanılmış olması çalışmayı benzerlerinden farklılaştırmaktadır. Kapsül tipi kabartmalar borunun iç yüzeyine farklı derinliklerde (1 mm, 1.5 mm, 2 mm ve 2.5 mm) uygulanmıştır. Al2O3-su nano-akışkan hacimsel konsantrasyon oranları %1, %2 ve %3 olarak ele alınmıştır. Akış tek fazlı akış olarak modellenmiş ve uygulanmıştır. Kabartmaların derinliğinin ve nono-akışkanın farklı konsantrasyonlarda uygulamalarının Nusselt sayısı, sürtünme katsayısı ve performans değerlendirme kriteri (PEC) üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sayısal analizler ANSYS 20R1 Fluent kullanılarak 2000-14000 Reynolds sayısı aralığında reliazable k- türbülans modeli ile yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, tüm akışkanlar için, laminer akış, geçiş akışı ve tamamen gelişmiş türbülanslı akış durumunda kabartma derinliği arttıkça Nusselt Sayısı ve aynı zamanda da sürtünme katsayısının arttığı görülmüştür. Düz boruda su akışı ile kıyasladığında, akışkan su olduğunda kabartmalı boruda ısı transferi %41.3, kabartma artı %3 konsantrasyonlu nano-akışkan kullanılan boruda ise ısı transferi %46.3 iyileştirilmiştir. Performans değerlendirme kriterinin değişimi akış rejimine ve kabartma derinliğine oldukça bağlıdır. Genel olarak, laminer akışta nano-akışkan konsantrasyonu ve kabartma derinliği arttıkça performans değerlendirme kriterinin önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Çalışılmış tüm simülasyon sonuçları incelendiğinde; laminer akışta en yüksek PEC 5.5 olarak %3 nano-akışkan konsantrasyonu ve 2.5 mm kabartma kalınlığında gözlemlenmiştir. Geçiş akışında en yüksek PEC 1.2 olarak %3 nano-akışkan konsantrasyonu ve 2 mm kabartma kalınlığında, türbülanslı akışta ise en yüksek PEC 1.057 olarak %1 nano-akışkan konsantrasyonu ve 1 mm kabartma kalınlığında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to numerically investigate the enhancement of heat transfer by utilizing geometrical configurations as capsule dimples on tube surfaces. Two working fluids, water and Al2O3 water nanofluid, are used under uniform heat flux applied to the tube surface. The originality of this work lies in combining two passive heat transfer enhancement methods, using geometrical improvements and nanofluids together. Capsule dimples are used at different depths, such as 1 mm, 1.5 mm, 2 mm and 2.5 mm for each case. Al2O3 water nanofluid modeled as a single-phase fluid at three different nanoparticle concentrations of 1%, 2% and 3%. The effects of dimple depth and nanofluids in different nanoparticle concentrations on Nusselt number, friction factor and performance evaluation criteria (PEC) which are widely used in heat transfer enhancement evaluation, were studied. Numerical studies were performed using ANSYS 20R1 Fluent commercial software in the 2000 14000 Reynolds number range and inlet fluid temperature of 293°K. The turbulence is modelled using the realizable k model. It was found that for laminar, transient and fully developed turbulent flows, as the dimple depth increases, the Nusselt number as well as the friction factor increases for both cases of water and Al2O3 Water nanofluid as working fluids. The Nusselt number for dimpled tubes is enhanced by 41.3% and 46.3% compared to plain tubes for water and nanofluid with 3% concentration, respectively. Furthermore, the variation of PEC for capsule dimpled tubes are dependent on flow regions and dimple depths. Generally, increasing the nanofluid volume concentration and dimple depth in laminar flows increases PEC significantly. Among all simulated cases, for laminar flow PEC would vary up 5.5 when dimple depth is 2.5 mm and volume concentration is 3%. In transition flows, PEC = 1.2 for 2 mm depth and 3% volume concentration. Lastly, for fully turbulent flows considered the highest PEC is obtained as 1.057 in the case of 1 mm depth and 1% volume concentration.