Türkiye'de depo gazindan enerji eldesi ve Adana ili örneği
Energy recovery from landfill gas in Turkey; example of Adana
- Tez No: 689914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya'da ve ülkemizde zaman içinde nüfusun artmasıyla birlikte enerjiye olan ihtiyaç da artmaktadır. Bununla birlikte alternatif enerji kaynaklarına yönelim zorunlu bir durum haline gelmiştir. Nüfus artışı sebebiyle ciddi oranda bir katı atık problemiyle karşı karşıya kalınmıştır. Atıkların toplanıp geri kazanılması önemli bir mesele haline gelmiştir. Toplanmayan katı atıklardaki kimyasal maddeler, yayabileceği kötü kokular ve sızıntı sularının toprağa karışması gibi durumlar çevreye ciddi ölçüde zarar vermektedir. Bu çalışmada LandGEM V302 matematiksel hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Model sabitleri, literatür bilgileri kullanılarak belirlenmiştir. Adana ili düzenli depolama alanına dökülen yaklaşık 7.810.662 ton katı atıktan kaynaklanabilecek elektrik enerjisi ve metan potansiyelinin belirlenebilmesi amacıyla matematiksel modelleme çalışması yapılmıştır. Tesisin kapanış yılı olan 2026'da 14.420.666 kWs elektrik enerjisi elde edilebileceği tespit edilmiştir. 2020'den 2026 yılına kadar elektrik üretim miktarında %521,5'lik bir artış yaşanmıştır. Katı atıklar sebebiyle meydana gelen çevre sorunları ve artan enerji talebi göz önünde bulundurulduğunda, katı atıklar yok edilirken aynı zamanda enerji üretilmesi, bu sorunların çözümlenmesi için en iyi yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The need for energy increases with the increase of the population in the world and in our country over time. However, orientation to alternative energy sources has become a necessity. Due to population growth, a serious solid waste problem has been encountered. Collecting and recycling waste has become an important issue. Conditions such as the chemicals in the uncollected solid waste, the bad odors it may emit, and the mixing of the leachate into the soil cause serious damage to the environment. In this study, LandGEM V302 mathematical calculation method was used in the study. Model constants are determined using literature information. A mathematical model study was carried out in order to determine the electrical energy and methane potential that may arise from approximately 7.810.662 tons of solid waste dumped in the sanitary landfill in Adana. It has been determined that 14.420.666 kWh electrical energy can be obtained in 2026, the closing year. From 2020 to 2026, there was an increase of 521,5%. Considering the environmental problems caused by garbage and the increasing energy demand, generating energy while eliminating garbage appears to be the best method to solve these problems.