Vajinal doğum yapan primipar annelerde, beyaz gürültünün emzirme başarısı ve kaygı düzeyine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of white noise on breastfeeding success and anxiety the level in primipara mothers with vaginal birth
- Tez No: 689979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SÜZER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, vajinal doğum yapan primipar annelerde beyaz gürültünün, emzirme başarısı ve kaygı düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü, deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Yalova Devlet Hastanesi“Kadın Hastalıkları ve Doğum”servisinde Mart 2019- Ağustos 2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Yalova Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde yatan ve araştırma kriterlerine uyan anneler ve bebekleri oluşturmuştur. Çalışmada örneklem büyüklüğünü hesaplamak için yapılan güç analizi sonucu araştırma gruplarına 30 beyaz gürültü, 30 kontrol grubu alındığında %95 güven aralığında, 0.05 yanılgı payı ile çalışmanın gücü 0.90 olarak bulunmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği”,“Durumluk Kaygı Ölçeği”, CD Çalar, Ses Desibeli Ölçüm Cihazı, Beyaz Gürültü CD'si kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS Statistics 23 programında; yüzdelik dağılım, ortalama, ki-kare testi, bağımsız ve bağımlı gruplarda t-testi, varyans analizi, Korelasyon, Regresyon analizleri kullanılmış, istatistiksel testlerin anlamlılık düzeyi için p0,05), durumluk kaygı 2. gözlem ve 4.
Özet (Çeviri)
The study was conducted experimentally in a randomized controlled manner to determine the effect of white noise on breastfeeding success and anxiety level in primipara mothers who gave birth vaginally. The data of the study were collected at the“Gynecology and Obstetrics”service of Yalova State Hospital between March 2019 and August 2019. The universe of the study consisted of mothers and babies hospitalized in Yalova State Hospital Gynecology and Obstetrics Service and meeting the research criteria. As a result of the power analysis performed to calculate the sample size in the study, the power of the study was found to be 0.90, with a confidence interval of 95% and an error margin of 0.05 when 30 white noise was taken into the research groups and 30 control groups.“Personal Information Form”,“LATCH Breastfeeding Diagnosis and Evaluation Scale”,“State Anxiety Scale”, CD Player, Sound Decibel Meter, White Noise CD were used to collect data.