Dişeti hastalıklarının tedavilerini desteklemek amacıyla yeni biyomalzemelerin geliştirilerek değerlendirilmesi
Development and evaluation of new biomaterials to support the treatment of periodontal diseases
- Tez No: 690020
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ağız içindeki mikroorganizmaların sebep olduğu, dişin etrafındaki dokuya zarar veren rahatsızlığın giderilmesi için biyouyumlu yapılar kullanılmaktadır. Bu yapılar, iltihaplı dokuya ilaç taşıyıcısı olarak görev yapmakta ve yama olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmadaki yamalar; sağlık için faydaları bilinen çay lifinden ve biyouyumluluğu yüksek kitosan ile polietilen glikol polimerlerinden farklı reçeteler ve yöntemler denenip incelenerek hazırlanmıştır. Bu yamaların/biyomalzemelerin suda şişme dereceleri belirlenmiş, yüzey yapısı taramalı elektron mikroskop görüntüleri ile incelenmiş ve DSC analizleri ile yapıdaki bileşenlerin sıcaklık ile değişimleri araştırılmıştır. Biyomalzemelerin bölgesel uygulamalarda değerlendirilebilmesi için, model ilaç olarak seçilen amoksisilin yüklenerek ilaç salım davranışları belirlenmiş ve salım kinetikleri incelenmiştir. Ayrıca, biyomalzemelerin hazırlanması sırasında kullanılan etüvde ve dondurarak kurutma yöntemlerinin malzeme özellikleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Biocompatible structures are used to eliminate the discomfort caused by microorganisms in the mouth that damage the tissue around the tooth. These structures serve as drug carriers to the inflamed tissue and are called patches. The patches in this study have been prepared by trying and examining different methods and recipes including tea fibre with known benefits for health, highly biocompatible chitosan and polyethylene glycol polymers. The swelling degrees of these biomaterials/patches were determined, the surface structure was examined with scanning electron microscope images, and the alterations of the components in the structure by temperature were investigated with DSC analysis. In order to evaluate biomaterials in regional applications, drug release behaviours were determined by loading amoxicillin, which was selected as a model drug, and its release kinetics were examined. In addition, the effects of the oven and freeze drying methods used during the preparation of the biomaterials on the material properties were also investigated