Çocuklara yönelik botanik bahçesi konulu eğitici kutu (Masa) rol yapma oyunu tasarımı uygulaması
Application of training box (table), roling game design on botanical garden for children
- Tez No: 690122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİK ÇELİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Oyun; çocukların en doğal öğrenme ortamını oluşturarak, birçok beceri geliştirmesini desteklemektedir. Masa oyunları da çocukların becerilerini etkili şekilde geliştirmekte fayda sağlamaktadır. Botanik, bitkiler aleminden bahseden bir bilim koludur ve bitkibilim olarak da adlandırılmaktadır. Çeşit olarak çok sayıda bitki bulunan botanik bahçesinde içinde yer alan bitkiler birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Kendi türlerine özgü görme, algılama, koklama gibi pek çok duyuları bulunmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle oldukça ilgi çeken bitkiler hakkında oluşturulan bir kutu (masa), rol yapma oyunu ile bu konuyu destekleyebilmek, çocukların ilgisini çekebileceği için bitkiler hakkında detaylı bilgi edinmelerini ve eğlenerek öğrenmelerini de önemli ölçüde sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili yapılan genel araştırmalarda bu düşünceyi desteklemek üzere ele alınmaktadır. Bu araştırma doğrultusunda“Çocuklara Yönelik Botanik Bahçesi Konulu Eğitici Kutu (Masa), Rol Yapma Oyunu Tasarımı Uygulaması”konusu ele alınmıştır. Araştırma kapsamında botanik bahçesi, kutu, masa ve rol yapma oyunu konularının kavramsal olarak özelliklerinin ele alınması, bir botanik bahçesinde yer alan bitki türlerinin neler olduğunun belirlenmesi, bu türlerin özellikleri, bakımları için gerekli olan bilgileri, masa oyununun çocuklar üzerindeki eğitici yönleri ve etkileri, ebeveynlerin masa oyunları konusunda dikkat etmesi gereken hususlar ele alınarak bilgilendirilme yapılmaktadır. Çocuklar için eğitici kutu oyunları ile ilgili bilgilendirme gerektiren konularda belirlenen sayı da oyun tasarımları yurtiçi ve yurtdışında incelenmiş, veriler analiz edilmiş ve elde edilen bu veriler yorumlanmıştır. Bu çalışma süresince uzmanlarla görüşülüp alınan bilgiler doğrultusunda oyunun geliştirilmesi ve yine araştırmalar doğrultusunda ele alınan verilerle gerçekleştirilecek olan çalışmada, oyun tasarımı içerisinde yer alan nesnelerin birbirleri ile olan bütünlüğüne tasarımsal anlamda amacına uygun olarak tasarlanmış ve hedef kitle olan 3-5 yaş grubu çocuklar ile ve eğitmenleri uzmanlarla görüşülerek sonuçları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Game; it supports children to develop many skills by creating the most natural learning environment. Board games are also beneficial in improving children's skills effectively. Botany is a branch of science that talks about the plant kingdom and is also called botanical science. The plants in the botanical garden, where there are many varieties of plants, have quite different characteristics from each other. They have many senses specific to their species, such as seeing, perceiving, and smelling. Being able to support this subject with a box (table) role-playing game created about plants, which are very interesting due to these features, will provide detailed information about plants and learn by having fun, as it can attract the attention of children. General research on this subject is addressed to support this idea. In line with this research, the subject of“Botanical Garden for Children Educational Box (Table), Role Playing Game Design Application”was discussed. Within the scope of the research, the conceptual features of the botanical garden, box, table and role-playing game subjects are discussed, the plant species in a botanical garden are determined, the characteristics of these species, the information required for their care, the educational aspects and effects of the board game on children, the parents' Information is provided by discussing the issues to be considered about board games. The number of game designs determined on issues that require information about educational board games for children were examined in Turkey and abroad, the data were analyzed and these data were interpreted. During this study, the development of the game in line with the information obtained by interviewing the experts and the study to be carried out with the data handled in the direction of the researches, the integrity of the objects in the game design with each other, designed in accordance with the design purpose and the target group of children aged 3-5 and their trainers. The results were recorded by interviewing the experts.