Voleybol oynayan ortaokul öğrencilerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of anxiety levels of secondary students playing volleyball
- Tez No: 690121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma voleybol oynayan ortaokul öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerini karşılaştırılmak ve bazı değişkenlerin voleybol oynayan ortaokul öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için Düzce İli merkez ve ilçelerinde bulunan ve okullar arası müsabakalara katılan 19 tane ortaokulda okul takımlarında oynayan 360 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ortaokul öğrencilerinin demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin tespiti için Spielberger ve arkadaşları tarafından 1964 yılında geliştirilen“Durumluk Kaygı Ölçeği”ve“Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin dağılımını belirlemek için (Kolmogorov Smirnov testi) normallik testi yapılmış, verilerin normal dağılmadığı tespit edilip nonparametrik testler kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, ikiden büyük grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis Testi, Durumluk ve Sürekli kaygı arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the state and trait anxiety levels of secondary school students playing volleyball and to determine the relationship between some variables and the state and trait anxiety levels of secondary school students playing volleyball. In order to achieve the aim of the study, 360 students playing in their school teams in 19 secondary schools located in the center and districts of Duzce province and participating in interscholastic competitions were included in the study. Scanning model was used in this study. In the study, the personal information form prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of secondary school students and the“State Anxiety Scale”and the“Trait Anxiety Scale”developed by Spielberger et al in 1964 were used as data collection tools. In order to determine the distribution of the data, the normality test (Kolmogorov Smirnov test) was performed, thereby it was determined that the data was not distributed normally and nonparametric tests were applied. Frequency and percentage for the analysis of the data, the Mann-Whitney U for the comparison of paired groups, the Kruskal-Wallis Test for the comparison of groups more than two, and Spearman correlation analysis for the determination of the relationship between state and trait anxiety were used. The significance level in the study was determined as 0.05.