Meslek yüksekokulu diyaliz bölümü öğrencilerinin organ bağışına yönelik tutumlarına eğitimin etkisinin incelenmesi
Vocational school dialysis department students investigation of the effect of education on attitudes to organ donation
  1. Tez No: 690174
  2. Yazar: GÖNÜL KİL TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışma, meslek yüksekokulu diyaliz öğrencilerinin organ bağışına yönelik tutumlarına eğitimin etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Yarı deneysel yöntemle yapılan çalışmanın örneklemi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim gören diyaliz öğrencileri arasından seçilmiştir. Grup 64 kişidir ve gruba ön test-son test uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın verileri Öğrenci Tanıtım Formu ve Organ Bağışı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler Kolmogorov-Smirnov normallik testti ile değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda Nonparametrik testlerden Wilcoxon ve Kruskal Wallis uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out with the aim of examining the impact of education on the attitudes of vocational school dialysis students towards organ donation. The sample of the study conducted by semi-experimental method was selected from dialysis students studying at the Vocational School of Health Services. The group is 64 people and the group has been given a pre-test-final test. The data of the study were collected with student introduction form and organ donation attitude scale. The data were evaluated by kolmogorov-smirnov normality test. Wilcoxon and Kruskal Wallis were applied from nonparametric tests in line with the results. The level of signiation is considered (p0,05).