Süt endüstrisinde atık sularında yeni bir yağ-sıvı ayırımı teknolojisinin incelenmesi
Investigation of new oil-water seperation technology in wastewater of milk industry
- Tez No: 69023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER Süt, Yağ, Absorbsiyon, Reaktör Bu çalışmanın amacı, yoğun yağ konsantrasyonu ihtiva eden süt endüstrisi kaynaklı atıksulardan yağ giderilmesi için halen mevcut ve uygulanan arıtma teknolojilerine alternatif olarak absorbans madde kullanılması, bu absorbans maddenin verim ve maaliyet açısından uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Yapılan çalışmalarda absorbans madde tam karıştırmalı kesikli reaktör ve paket yataklı reaktörde uygulanmış, absorbansın yağ giderme veriminin paket yataklı reaktörde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Absorbans maddenin yoğunluğunun suya oranla çok az oluşu tam karıştırmalı kesikli reaktörde absorbansın sadece su yüzeyindeki yağı tutmasına, su içerisindeki emülsiye haldeki yağla teması sağlanamadığından absorbe edemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca absorbans madde hem odun talaşı hem de hayvan küspesi ile paket yataklı reaktörde denenmiş yine istenilen verim sağlanılamamıştır. Sonuç olarak absorbans maddenin günümüzde uygulanan yağ giderme teknolojilerine alternatif olabilecek şekilde paket yataklı reaktörler kullanılmak suretiyle uygulanması verim itibariyle mümkün görülmektedir. Ancak söz konusu absorbans madde menşei itibarı ile tamamen ithaldir ve tek kullanım sonucu özelliğini kaybetmesi maddenin geri kazanımı mümkün kılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF A NEW OIL-WATER SEPERATION TECHNOLOGY IN WASTEWATER OF MILK INDUSTRY KEY WORDS Milk, Oil, Absorption, Reactor This study intends to research using absorbent as an alternative to existing and applied treatment technologies used to remove oil from the waste waters of milk industry origin which contain intensive oil concentration and to find out applicability of this absorbent with regard to the efficiency and profit-cost. During work, absorbent lias been applied in the full-mixing batch reactor and packed bed reactor and it has been found out that removal efficency of absorbent for the oil is higher on the packed bed reactor. Further it has been come to the conciusion that the less density of absorbent in compare to the water amount has caused that absorbent has retained the oil on the of water and that it could not make absorbtion since no contact with emulsified oil in the water is obtained. Besides absorbent were experienced with both wood shavings - and animal bagasse in backed bed reactor, nevertheles desired essicency was not found. As a result it seems to be with regard to efficiency that absorbent is applied by using packed bed reactors so as to be an alternative to today's applied oil removal technologies. However that absorbent in completely imported material as of its origin and loosing is quality after single usage makes impossible to recover it XI