An investigation into the ground vibrations caused by blasting at the limestone quarries Kartal-İstanbul
- Tez No: 69025
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Ill ÖZET Açık ocaklarda yapılan patlatmalardan kaynaklanan yer titreşimleri, çevre için, gittikçe önem kazanan bir problem olmaya devam etmektedir. Anadolu Çimentolan'na ait olan Kartal Açık İşletmesi, binalar ve sanayi kuruluşları tarafindan çevrelenmiş birkaç açık işletmeden bir tanesidir. Bu tip“şehiriçi”işletmelere karşı yapılan şikayetler önemli bir problem haline gelmiştir. Genel kural olarak, etki mesafesi (SD) nin bir fonksiyonu olarak en yüksek parçacık hızı (PPV), çevreye verilebilecek hasarları belirleyen en önemli parametredir. Kartal Kalker Açık işletmesinde, SD belli iken PPV tahmin etme olanaklarını araştırdık. Böyle bir tahminin yapılabilmesi için gerekli olan temel çalışma önemli sayıda titreşim ölçümü yapmaktır. Bu ölçümleri INSTANTEL BLASTMATE II - DS 477 ölçü cihazı (sismograf) kullanarak gerçekleştirilmiş bulunuyoruz. 188 ölçüm verisi kullanılmış ve CURVE FITS 4.27 bilgisayar programı ile istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak yüksek bir korelasyon katsayısına sahip olan bir korelasyon doğrusu elde edilmiştir. Bu doğrunun denklemini kullanarak PPV 'i kabul edilebilir ve güvenilirlikle tahmin etmek mümkündür. ?
Özet (Çeviri)
II > ABSTRACT The blast-induced ground vibrations in the open pits create increasingly important problems for the environment. Kartal Quarry of Anadolu Cement Company is one of the few quarries surrounded by the buildings and the industrial areas. Complaints against disturbances become a major problem for these“urban”quarries. As a general rule the peak Particle Velocity (PPV) versus Scaled distance (SD) admitted as the main parameter characterising the degree of environmental damage. In our study, we have investigated the possibilities of predicion of the PPV when SD given in Kartal Limestone Quarry. The main task to carry out such a study was realisation of an important number of measurements. We did it using a vibration machine INSTANTEL BLASTMATE II- DS477 Out of measurements 188 data's are treated statistically using a computer program of Curve Fits 4.27 As the final result the correlation line obtained with a relatively high correlation coefficient. Using the equation of this line the PPV can be predict an acceptable level of confidence. ?