Elasto-palstic stress analysis in transversely loaded composite laminated plates
- Tez No: 69026
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ııı ÖZET Metal-matriks kompozitler süper özelliklere yeni malzemelerdir. Bu kompozitier yüksek mukavemet ve direngenlik, düşük yoğunluk, korozyon dayanımı, yüksek sürünme ve yorulma özellikleri sağlar. Son yıllarda geliştirilen düşük maliyetli üretim teknikleri ile birlikte bu malzemeler geniş ve popüler bir kullanım alanına ulaşmıştır. Elasto-plastik gerilme analizi metal-matriks kompozit çalışmalarında önemli bir rol oynar. Bu çalışmada paslanmaz çelik takviyeli alüminyum metal-matrix tabakalı bir plak incelendi. Plak sabit mesnetli ve düşey yüklüdür. Sonlu Elemanlar Metoduyla küçük deformasyonlar için simetrik ve antisimetrik 0°/90° ve açılı tabakalanmış plakta elastik, elastik-plastik ve artık gerilmeler hesaplanmıştır. Plastik bölgenin yayılması AcadR14 kullanılarak resmedildi. Delik bulunmayan plak için iterasyon sayılan 100, 150 ve 200 seçildi. Aynı şekilde delikli plak için iterasyon sayılan 200, 400 ve 600 seçildi. Elastik-plastik analiz için dokuz düğümlü izoparametrik dörtgen eleman geliştirildi. Metal-matriks kompozit tabakalı plak kalıp kullanılarak 30 MPa basınç altında 600 °C'ye kadar ısıtılarak üretildi. Birinci mertebe kayma-şekil değiştirme teorisi kullanıldı. Problemin çözümü için Fortran77'de otomatik bilgisayar programı geliştirildi. Bu program benzer analizlerin çözümü için de kullanılabilir. Mühendislik sabitleri, paslanmaz çelik- aluminyum kompozit malzemenin üretiminden sonra çekme deneyi ile strengeçler kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Metal-matrix composites are new materials with superior properties. They provide high strength and stiffness, low density, resistance to corrosion, high creep and fatigue properties. These materials have gained a wide and popular range of use with several low cost manufacturing techniques developed in recent years. Elasto-plastic stress analysis plays an important role in metal-matrix composite researches. In this study, a stainless steel fiber reinforced aluminum metal-matrix laminated plate is investigated. The plate is simply supported and transversely loaded. Elastic, elasto-plastic and residual stresses are calculated in the symmetric and/or antisymmetric cross-ply and angle-ply laminated plate for small deformations by using finite elements method. The expansion of plastic zone is illustrated by using AcadR14. The plate is examined either without or with a circular hole. Iteration numbers are chosen as 100, 150 and 200 for the plate without a hole. Iteration numbers are also chosen as 200, 400 and 600 for the plate with a circular hole. Isoparametric quadrilateral element with nine nodes is selected for the elasto-plastic analysis. Metal-matrix composite laminated plate is manufactured by using moulds under 30 MPa pressure and heating up to 600 °C. The first-order shear deformation theory is used. A computer program in Fortran77 is developed to solve the problem. This program can be used to make similar analyses. The engineering constants are obtained by using strain gages in the tensile testing machine after production of the stainless steel-aluminum composite material.