Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme polikliniği'ne karaciğer enzim yüksekliği nedeni ile başvuran hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients who attended to gastroenterology, hepatology and nutrition polyclinic due to HİGH liver enzyme
- Tez No: 690279
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL KUTLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Karaciğerin işlevsel durumunu belirlemek için kanda bakılan testlere, karaciğer fonksiyon testleri denir. ALT, AST, GGT, ALP, bilirübinler, albumin, pıhtılaşma faktörleri ve INR kullanılan başlıca karaciğer fonksiyon testleridir. Erişkinlerde karaciğer fonksiyon testlerinde yükseklik yapan nedenler çok iyi tanımlanmış olup yaşla birlikte çok farklılık göstermezler. Çocuklarda ise bulundukları yaşa göre etiyolojilerde değişiklikler olabilmektedir. Bu çalışmada amaç; çocuklarda karaciğer fonksiyon testleri yüksekliği yapan nedenleri belirlemek ve prognozları hakkında bilgi edinmektir. Gereç ve Yöntem: 2015-2020 yılları arasında, hastanemiz Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Polikliniği'ne en az iki defa karaciğer fonksiyon testleri yüksekliği ile müracaat eden 0-18 yaş arası 350 hasta dosyası tarandı. Tetkik ve görüntülemelerde eksiklikler saptanan hastalar çalışma listesinden çıkarıldı. %5 hata payı ve %80 güç ile anlamlı sonuç için belirlenen kriterleri karşılayan 227 hastanın demografik, yakınma, fizik muayene, laboratuar, görüntüleme ve histopatolojik verileri, retrospektif olarak değerlendirmeye alındı. Bulgular: 227 olgunun 106'sı kız (%46,7), 121'i erkekti (%53,3). Ortanca yaş değerleri 25 ay [3-122, (min.1-max.206 ay)] bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Tests in the blood to determine the functional status of the liver are called liver function tests. ALT, AST, GGT, ALP, albumin, coagulation factors and INR are the main liver function tests used. The causes of elevated liver function tests in adults are well defined and do not differ much with age. In children, on the other hand, there may be changes in etiology according to their age. The aim of this study is to determine the causes of elevated liver function tests in children and to obtain information about their prognosis. Material and Methods: The files of 350 patients aged 0-18 years who applied to the Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Polyclinic of our hospital between 2015 and 2020 with at least two elevated liver function tests were scanned. Patients who were found to have deficiencies in examination and imaging were excluded from the study list. Demographic, complaint, physical examination, laboratory, imaging and histopathological data of 227 patients who met the criteria for a significant result with 5% margin of error and 80% power were evaluated retrospectively. Results: Of the 227 cases, 106 (46.7%) were female and 121 (53.3%) were male. The median age values were 25 months (3-122, (min.1-max.206 months)). The most common reason for admission to the hospital was jaundice (44.5%).