Rekreasyon alanı kullanımına ilişkin katılım engellerinin ve motivasyonun yaşam becerisine olan etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of participation barriers and motivation regarding the use of recreation area on life skills
  1. Tez No: 690278
  2. Yazar: AHMET YILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALPULLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Amaç: Rekreasyon alanı kullanımına ilişkin parklarda ve kent ormanında yürüme fiziksel aktivitesi yapan bireylerin katılım engellerinin ve motivasyonun yaşam becerilerini geliştirmede etkisinin incelenmesi. Gereç ve yöntem: Araştırmada Neulinger'in(1974) boş zaman paradigmasına göre rekreasyon amaçlı parklarda ve kent ormanında rekreatif yürüme fiziksel aktivitesi yapan bireylerin rekreasyon alanı kullanımına ilişkin katılım engelleri, doğa yürüyüşlerine katılım motivasyonu ve yaşam becerileriölçüm araçlarında nicel tarama yöntemine gör 697 bireye anket uygulanmıştır. Verilerinin analizinde yüzde (%), frekans (f), t-testi ve varyans analizleri, ilişki analizinde çoklu korelasyon ve etki düzeyinde çoklu regresyon analizleri için JASP istatistik programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada parklarda ve kent ormanında rekreatif yürüme fiziksel aktivitesi yapan bireylerin demoğrafik değişkenlerinde anlanmlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effects of participation barriers and motivation on the development of life skills of individuals engaged in walking physical activity in parks and urban forests related to the use of recreation areas. Material and Method: In the study, according to Neulinger's (1974) leisure time paradigm, 697 individuals were surveyed according to the quantitative screening method in terms of the barriers to participation in recreational area use, motivation to participate in nature walks and life skills of individuals engaged in recreational walking physical activity in recreational parks and urban forests. In the analysis of the data, percentage (%), frequency (f), t-test and variance analysis and in the relationship analysis, multiple correlation and for multiple regression analysis at the effect level ,JASP statistical program were used. Results: In the study, a significant difference was found in the demographic variables of individuals who do recreational walking physical activity in parks and urban forests.