Application of reverse electrodialysis method for salinity gradient energy generation
Tuzluluk farkından enerji üretimi için ters elektrodiyaliz yönteminin uygulanması
  1. Tez No: 690322
  2. Yazar: ORHAN KINALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında çevre dostu, temiz enerji üretimine yönelik, farklı tuz derişimlerine sahip su akımlarının oluşturduğu tuzluluk farkından (gradyanından) yararlanarak ters elektrodiyaliz (RED) yönteminin uygulanmasına yönelik performans analizleri yapılmıştır. Çalışmalarda, sisteme beslenen tuzlu su (NaCl) çözeltileri kullanılmıştır. Performans analizlerinde farklı hücre çifti konfigürasyonları (3, 5, 7 ve 10 çift), farklı tuzluluk gradyanları (1:30, 2:30 ve 1:45) ve farklı çizgisel akış hızları (0.208 cm/s, 0.417 cm/s, 0.625 cm/s, 0.833 cm/s) incelenmiştir. Performans analizleri potansiyostat cihazı aracılığıyla yapılmıştır. Elde edilebilecek maksimum güç ve güç yoğunluğu değerleri hesaplanmış, açık devre voltaj (OCV) değerleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda tuzluluk gradyan enerjisi üretiminde ters elektrodiyaliz yönteminin başarıyla uygulanabileceği anlaşılmıştır. Optimum besleme akış hızında farklı tuz oranları incelendiğinde 1:30, 2:30 ve 1:45 tuz oranlarında sırasıyla 0.280, 0.210 ve 0.352 W/m2 elektriksel güç yoğunlukları elde edilmiştir. Elde edilen en yüksek OCV değeri 10 çift membran için 1.414 V olarak tespit edilmiştir. İncelenen parametrelere göre, tuzluluk gradyanındaki, hücre çifti sayısı ve besleme akış hızlarındaki artışın; üretilen güçte, güç yoğunluğunda ve OCV üzerinde de artış sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, performance analyzes have been done for the application of the reverse electrodialysis (RED) method by utilizing the salinity difference (gradient) created by the water streams with different salt concentrations for environmentally friendly, clean energy production. The system has been simulated with artificial salt water (NaCl) feeds, pumped with peristaltic pumps. In the performance analyses, different membrane pairs configurations (3, 5, 7 and 10 pairs), different salinity gradients (1:30, 2:30 and 1:45) and different linear flow rates (0.208 cm/s, 0.417 cm/s, 0.625 cm/s, and 0.833 cm/s) are investigated. The performance analyses were obtained with the help of a potentiostat. Maximum obtainable power and power density values are calculated. Open circuit voltage values were examined. The study revealed that, the reverse electrodialysis method has been applied successfully in the generation of salinity gradient energy. When the different salt ratios were examined at optimum feed linear flow rates, electrical power densities of 0.280, 0.210 and 0.352 W/m2 were obtained from 1:30, 2:30 and 1:45 salt ratios, respectively. Highest OCV value obtained was 1.414 V for 10 pairs of membranes. According to the examined parameters, it is revealed that with the increase in salinity gradient, the number of membrane pairs and feed flow rates; power generated, power density and OCV increases.