تلخيص الجامع الكبير، محمد بن عبَّاد بن مَلِك داد الخِلاطيِّ(652هـ)دراسة وتحقيق
Telhisü'l Câmii'l Kebir Muhammed b. Abbad b. Melikdad Al.Hilati652 H İnceleme ve tahkik / Telkhisü'l Jamii'l Kebir Muhammed b. Abbad b. Melikdad Al.Hilati 652 H Research and investigate
- Tez No: 690349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALFADEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Elhamdülillahi rabbi'l-âlemîn, essalâtu ve'sselâmu alâ rasûlina Muhammedin ve alâ âlihi vesahbihî ecmaîn. Bu kitap, hicrî yedinci asırda fıkıh alanında üretilmiş şaheserlerden biridir. Bu eserde müellif, İmam Muhammed b. Hasan eş-Şeybânî'nin el-Câmiʿu'l-kebîr isimli eserini özetlemiştir. O, müçtehit imamlardan sahih nakillere ve onların açıklamalarına yer vererek hicrî ikinci asrın ilimlerini öğrenme noktasında okuyucuyu teşvik etmeyi hedeflemiştir. Müellifin el-Câmiʿu'l-kebîr'i özetleme amacı benzerleri bir araya getirerek araştırmacının işini kolaylaştırmaktır. O, meseleleri daha anlaşılır kılmak için de el-Câmiʿu'l-kebîr'in bablarının tertibinde değişiklik yapmıştır. Yine o, istinbat ettiği ve hocalarından öğrendiği fikhî kaidelere yer vererek hükümlerin tespit edilip onlara kıyas edilmesini kolaylaştırmıştır. Bu eserin tahkiki ve neşri yapılmamıştır. Biz Allah'ın yardımyla bu işi yapmaya niyet ettik.
Özet (Çeviri)
Alhamdulillah rabbi'l-alemîn, essalâtu ve'ssalamu alâ rasûlina Muhammedin ve alâ âlihi vesahbihî ajmaîn. This book is one of the masterpieces produced in the field of fiqh in the seventh century AH. In this work, the author is Imam Muhammad b. He summarized Hasan al-Şeybânî's work named al-Câmiʿu'l-kebîr. He aimed to encourage the reader to learn the sciences of the second century hijri by including authentic narrations from mujtahid imams and their explanations. The purpose of the author to summarize al-Câmiʿu'l-kebir is to facilitate the researcher's work by bringing together similar ones. He also changed the arrangement of al-Câmiʿu'l-kebir's chapters in order to make matters more understandable. Again, he made it easier to determine the provisions and compare them by giving place to the legal rules that he learned and learned from his teachers. This work has not been reviewed and published. We intend to do this with the help of Allah.