Investigating organizational agility of the Turkish construction companies
Türk inşaat şirketlerinin örgütsel çevikliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 690411
  2. Yazar: EMEL SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. BELİZ ÖZORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzün iş dünyası; artan küreselleşme, aşırı rekabet gücü, gelişen teknolojiler ve değişen paydaş gereksinimleri ile karmaşık, dinamik ve belirsiz hale gelmiştir. Şirketlerin ayakta kalabilmek, varlıklarını sürdürebilmek ve başarı sağlayabilmek için değişimi sezmesi ve uygun şekilde yanıt vermesi gerekmektedir. Çeviklik, öngörülemeyen ve hızla değişen bir ortamda kuruluşların ayakta kalmalarına ve rekabetçi olmalarına yardımcı olan önemli bir kavramdır. Çeviklik kavramının temelleri üretim ve bilgi sistemleri sektörlerinde atılmış ve geliştirilmiştir. Çeviklik inşaat sektöründe henüz erken bir aşamada olsa da geliştirilme potansiyeline sahiptir. İnşaat sektörü ile ilgili mevcut literatüre bakıldığında, çalışmalar temel olarak çevik proje yönetimi ve çevik tedarik zincirine odaklanmakta, örgütsel çeviklik ile ilgili araştırmalar epey sınırlı kalmaktadır. Tez çalışması, literatürdeki çalışmaların eksikliği ve yetersizliğini dikkate alarak, Türk inşaat şirketlerindeki örgütsel çevikliği araştırmayı amaçlamaktadır. Yapılan geniş kapsamlı literatür taraması ve mülakatlar doğrultusunda kavramsal bir model geliştirilmiştir. Modelde, örgütsel çeviklik (algılama, tepki verme, esneklik, yetkinlik), çevikliğe neden olan çevresel değişiklikler (politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel, yasal değişiklikler, pazara yeni giriş tehdidi, rakipler arasındaki rekabet), ve örgütsel çeviklik kolaylaştırıcıları (yatay örgüt yapısı, değişim kültürü, örgütsel öğrenme, insan, teknoloji, dış ilişkiler) dikkate alınmıştır. Modeldeki ilişkileri test etmek için veriler Türk inşaat şirketleri çalışanlarından çevrimiçi bir anket yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, değişim kültürünün örgütsel çevikliği hem doğrudan hem de dolaylı olarak olumlu etkilediği görülmüştür. Dış ilişkilerin örgütsel çeviklik üzerinde olumlu etkisi görülmüştür. Örgütsel öğrenmenin, örgütsel çevikliği doğrudan değil, insan ve teknolojinin aracı rolüyle dolaylı olarak etkilediği bulunmuştur. Yatay örgüt yapısının örgütsel çeviklik üzerindeki doğrudan etkisi olumsuz iken, insan kaynaklarının aracı rolü olduğunda, dolaylı etkisinin olumlu olduğu bulunmuştur. Diğer araştırma çıktıları da düşünülerek, çalışmanın teorik ve pratik katkılarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's business environment is complex, dynamic, and uncertain with increasing globalization, extreme competitiveness, developing technologies, and changing stakeholder needs. Companies need to sense the change and respond appropriately to survive, to sustain as an operable entity, and to become successful. Agility is a significant concept that helps organizations to survive and to stay competitive in an unpredictable and rapidly changing environment. Agility was founded and developed in the manufacturing and information systems industries. Although agility is at an early stage in the construction industry, it has potential. The existing literature of the construction industry mainly focuses on agile project management and supply chain agility, while organizational agility research is very limited. Considering this research gap, this study aims to investigate organizational agility of Turkish construction companies. A conceptual model was developed based on an in-depth literature review and interviews. In the model, organizational agility (sensing, responsiveness, flexibility, competency), environmental changes which act as agility drivers (political, economic, social, technological, environmental, legal changes, the threat of new entrants, rivalry among competitors), and organizational agility enablers (flat structure, change culture, organizational learning, people, technology, external relations) were considered. To test the relations in the model, the data were collected from practitioners working in Turkish construction companies through an online questionnaire survey. The collected data were analyzed using structural equation modeling. According to analysis results, change culture was found to have both direct and indirect positive effects on organizational agility. External relations were found to affect organizational agility positively. Organizational learning was found to affect organizational agility indirectly through the mediating role of people and technology, rather than directly. While the direct effect of the flat organizational structure on organizational agility was found to be negative, its indirect effect was positive through the mediatory role of human resources. Further, considering other research findings, theoretical, and practical contributions of the study were implied.