Hatibzâde Muhyiddin Efendi'nin 'er-Risâle fî Kelâmillah ve Rü'yetihî' adlı eserinin tahkîk ve tahlili
The verification of Hatibzade Muhyiddin Efendi's work'er-Risale fi Kelamillah and Ru'yetihi'
  1. Tez No: 690510
  2. Yazar: SEYHUN SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda, Hatibzâde Kastamonî olarak bilinen Muhyiddin Efendi'nin“er-Risâle fi Kelâmillah ve Ru'yetihî”isimli eserinin tahkiki yapılmıştır. Yapmış oldu-ğumuz çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde yazarımızın hayatı, yaşadığı dönem, ilmi kişiliği, hocaları, talebeleri ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde tahkikini yapmış olduğumuz söz konusu eser hakkında daha detaylı bilgi-ler verilmiş, bu bağlamda eserin yazara aidiyeti, eserin muhtevası ve tespit edebil-diğimiz diğer nüshaları tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise eserin tahkikli metni ilmî neşir kurallarına göre düzenlenerek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work“er-Risale fi Kelamillah and Ruyetihi”by the author Muhyiddin Efendi, known as Hatibzade Kastamonî, has been verified. The study consists of three parts. In the first chapter, the life of the author, the period he lived, his scientific personality, his masters, students and his other works are int-roduced and discussed. In the second part, more detailed information was given about this work, which has been verified. In addition, the belonging of the work to the author was discussed, the content of the work and other copies we could identify were tried to be introduced.In the third part of the thesis, the verified text of the work is given in accordance with the rules of scientific publication.