Spor hizmet çalışanlarının iletişim becerileri ile iç girişimcilik arasındaki ilişki (İstanbul örneği)
The relationship between communication skills of sports service employees and internal entrepreneurship (İstanbul example)
- Tez No: 690511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı spor hizmet çalışanlarının iletişim becerileri ile girişimcilik düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Diğer bir amaç ise bazı değişkenlere göre ( cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, ailede spor yapma durumu, gelir durumu ve kurumdaki pozisyon) iletişim becerileri ve girişimcilik düzeylerinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma, nedensel karşılaştırma ve bağlantısal yöntem uygulanarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan (n=100) gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, iletişim beceri ölçeği ve girişimcilik davranışı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların iletişim becerisi ve alt boyutlarının iyi düzeyde olduğu ve orta düzeyde girişimcilik eğilimi sahip oldukları iletişim becerisi ile girişimcilik düzeyi arasında pozitif yönde zayıf düzeyde, bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet, çalışma süresi, ailede sporla ilgilenme, gelir düzeyi ve kurumdaki pozisyon durumlarına göre iletişim becerisinde anlamlı farklılık olmadığı, yaş ve eğitim düzeyine göre iletişim becerisinde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi, ailede sporla ilgilenme, gelir düzeyi ve kurumdaki pozisyon durumlarına göre girişimcilik düzeyinde anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between the communication skills of sports service workers and the level of entrepreneurship. Another aim is to examine the communication skills and entrepreneurship levels according to some variables (gender, age, education level, professional experience, sports status in the family, income status and position in the institution). The research was designed by applying quantitative research, causal comparison and correlational method. The sample of the research consists of volunteer participants (n=100) working within the Istanbul Provincial Directorate of Youth and Sports. Personal information form, communication skill scale and entrepreneurial behavior scale were applied to the participants. The obtained data were analyzed by transferring them to the SPSS 21 package program. As a result, it was determined that the communication skills and sub-dimensions of the participants were at a good level, and there was a weak positive correlation between the communication skills that they had moderate entrepreneurship tendency and the level of entrepreneurship. It has been determined that there is no significant difference in communication skills according to gender, working time, family involvement in sports, income level and position in the institution, and there is a difference in communication skills according to age and education level. It was determined that there was no significant difference in the level of entrepreneurship according to the participants' gender, age, education level, working time, interest in sports in the family, income level and position in the institution.