Simulations and design of a prototype resistive plate chamber
Prototip dirençli plaka odası dizaynı ve benzetimi
- Tez No: 690536
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dirençli Plaka Odaları (DiPlO'lar), iyi konum ve zaman çözünürlüğüne ve karmaşık olmayan üretim sürecine sahip oldukları ve görece olarak ucuz oldukları için, dünyanın birçok yerindeki çok çeşitli deneylerde büyük algılama alanlarını kaplamak için kullanılmaktadır. KAHVELab'da yerel bir prototip DiPlO üretilmiş olup ümit verici öncü sonuçlar elde edilmiştir. Bu tezde, DiPlO dizaynının bir çok yönü benzetime sokulmuş, literatürle örtüşen sonuçlar elde edilmiş ve bu sonuçlar sunulmuştur. Ek olarak, atmosferik müonlara dayanan bir görüntüleme tekniği olan müografinin temel öğeleri tartışılmış, sınırlamaları ölçmek adına ideal dedektörlerle ve bununla beraber konum çözünürlüğü değişen DiPlO'larla çeşitli algılama düzenekleri için benzetimler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar mütevazı konum çözünürlüğüne sahip DiPlO'ların dahi soğurulum müografisinde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Resistive Plate Chambers (RPCs) are particle detectors used by a wide variety of experiments around the world to cover large detection areas as they have good spatial and time resolutions as well as an uncomplicated construction process and are relatively inexpensive. A domestic prototype RPC has been built at KAHVELab and promising preliminary results have been acquired. In this thesis, various aspects of RPC design have been simulated and the results, which are in agreement with the literature, are presented. In addition, basics of muography, an imaging method based on atmospheric muons, are discussed and simulations have been performed for various detection setups both with ideal detectors, to gauge the limitations, and RPCs with varying spatial resolutions. The results suggest that RPCs, even with modest spatial resolutions, can be utilized in absorption muography.